Prompter nedir, nasıl kullanılır, Twitter'da neden gündem oldu?

Siyasi isimlerin ve haber spikerlerinin sık sık kullandığı prompter nedir, nasıl kullanılır birçok kişi tarafından merak ediliyor. İşte promterin özellikleri ve kullanım amacı.

Teknoloji 27.04.2022 - 15:58 27.04.2022 - 16:09 Büşra Uluşen

Siyasetçiler tarafından sık sık kullanılan prompter nedir birçok kişi tarafından merak ediliyor. Son olarak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in prompter  arızalanması ve konuşmasının yarıda kesilmesi nedeniyle prompter ne olduğu araştırılmaya başlandı

Prompter nedir?

Prompter kelimesinin Türkçe karşılığı 'elektronik suflör' olarak bilinmektedir. Bir yayın sırasında konuşmacı veya haber spikerinin görebileceği şekilde kamera karşısında haber akışının sağlanması, hazırlanan metnin ekran karşısında yansıtılması ve eksiksiz bir şekilde haber okumayı sağlamaktadır. 

Ulusal yayın yapan birçok kanal prompter kullanmakla birlikte bunu tercih etmeyen yayıncılar da bulunmaktadır. Prompter kullanan konuşmacı ya da haber sunucusu metni doğru ve eksiksiz bir şekilde okumasının yanı sıra jest ve mimiklerini de buna göre ayarlamalıdır. Bu sebeple prompter kullanan kişilerin nasıl kullanacağını ve ne yapacağını iyi bilmesi gerekmektedir. 

Prompter nasıl kullanılır?

Ülkemizde haber bültenlerinde ve siyasi isimlerin konuşmaları sırasında kullanılan prompter, elektronik bir slayt makinası olmakta ve konuşma metnini konuşmacıya direkt olarak yansıtmakta ve konuşmacının ya da arka planda bulunan kişilerin elindeki kumanda ile konuşma akışı sağlanmaktadır. Prompter, yazılı metinleri direkt olarak aktardığı için yazılan metin daha önceden kontrol edilmeli ve tespit edilen yanlışlıklar giderilmelidir. Aksi halde konuşmacının konuşması aksamakta ve kimi zaman gülünç durumlara düşmesine neden olmaktadır. 

Prompter'in özellikleri nelerdir?

Prompter, kamera, gölgelik, ışın yayıcı cam, çekim görüntüleri, sufle monitörü ve sufle metninden oluşmaktadır. Karşısında prompter olan bir konuşmacı yine aynı ekranda karşıdan nasıl göründüğünü ve konuşma metnini rahatlıkla görebilmektedir. Prompterler genellikle sağ ve sol olmak üzere iki tane bulunmaktadır. Konuşmacı sahnenin y da kürsünün ne tarafına geçerse oradaki prompteri kullanmaktadır. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@