PTT APS Kuryesi Sorgulama İşlemi Nereden ve Nasıl Yapılır?

PTT APS kuryesi sorgulatmak, kuryenin durumu ile ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırmak adına gönderici ve alıcıların sıkça yaptığı işlemler arasındadır. PTT APS, PTT’nin diğer kurye ve kargo servislerine göre nitelik bakımından daha hassas olması nedeniyle sorgulatılması da bir o kadar önemlidir.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 14.01.2020 - 11:56 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

PTT APS kuryesi sorgulatmak, kuryenin durumu ile ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırmak adına gönderici ve alıcıların sıkça yaptığı işlemler arasındadır. PTT APS, PTT’nin diğer kurye ve kargo servislerine göre nitelik bakımından daha hassas olması nedeniyle sorgulatılması da bir o kadar önemlidir.

PTT APS kuryesi sorgulatmak, kuryenin durumu ile ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırmak adına gönderici ve alıcıların sıkça yaptığı işlemler arasındadır. PTT APS, PTT’nin diğer kurye ve kargo servislerine göre nitelik bakımından daha hassas olması nedeniyle sorgulatılması da bir o kadar önemlidir.PTT APS NEDİR?Yurtiçi ve yurt dışı olmak üzere Dünya’nın dört bir yanına PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü) aracılığıyla göndermek istediğimiz eşya, evrak ve mektup gibi birçok postanın taşımacılığını üstlenen PTT APS(Acil Posta Servisi) gerçekleştirmektedir. Bu kargo türünün amacı ise ivedilikle kuryeyi alıcıya teslim etmektir. Gönderilecek olan postanın 2 kilograma kadar ki ağırlığı APS olarak kabul görmektedir. Bu kargolar sorunsuz, güvenilir ve hızlı bir şekilde ulaştırılmaktadır. Bilmemiz gereken bir önemli detay ise birçok kargo şirketinin acil posta ücretine istinaden daha uygun olduğu görülmektedir.PTT APS Sorgulama Nereden Yapılır?PTT’nin APS kurye sorgulaması gönderilerinizin takibi için barkod numarasını aratarak kuryenizin nerede olduğunu öğrenmenizi sağlar. Bu sorgulamayı PTT’nin kendi resmi sayfası olan ptt.gov.tr adresinden kolay bir şekilde yapabilirsiniz.Diğer bir yöntem ise en yakın PTT şubesine giderek, şubenin vermiş olduğu barkod numarası (kargo takip numarası) ile sorgulatmanız da mümkün. Sadece bununla da sınırlı değildir elbette. E-devlet üzerinden kimlik doğrulaması yaparak buradan da kargonuzun takibini yapabiliyorsunuz.PTT APS sorgulaması yaparken 13 hane içeren kargo takip numarasını bilmeniz ve girmeniz gerekmektedir. Herhangi bir problem yaşayıp sorgulama sonucuna ulaşamadığınız takdirde ise PTT’nin iletişim kanallarına başvurabilirsiniz. PTT’nin kargo takibi için hizmet verdiği 0312 509 50 00 hattını veya genel çağrı merkezini (444 1 788) aramanız ve 13 haneli barkod numarasını iletmeniz yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra daha geç sonuç verecek olan e-posta üzerinden mail yolu da kullanabilir. PTT’nin mail adresi ise info@ptt.gov.tr ‘dir. PTT APS sorgulaması bu kanallar aracılığıyla yapılabilmektedir.

PTT APS Sorgulamasında Hangi Bilgilere Ulaşılır?PTT APS sorgulamasıile gönderici veya alıcısı olduğunuz kuryelerinizin;
  • Postanın teslimat için yola çıkıp çıkmadığını

  • Posta PTT tarafından yola çıkarıldıysa, 7/24 anlık takibini, durumu, hangi şubede olduğu

  • Gönderici için alıcının kuryeyi teslim alıp almadığına

  • Kuryeye ilişkin bilgiler (evrak, doküman, eşya vb.) kurye türünü

  • Gönderide olan kuryenin boyutu, ağırlık, desi ve ücret bilgilerini

  • Alıcı ve göndericinin isim, soyisim ve iletişim numarasını

  • Hangi il ve ilçeden geldiğini

  • Hangi PTT şubesinden geldiğiniBilgilerine ulaşabilirsiniz.PTT APS Sorgulaması Nasıl Yapılır?PTT APS sorgulaması yöntem açısından kısıtlı olsa da internet aracılığıyla yapılan sorgulamaların en kolay ve hızlı yöntem olduğu aşikardır. Kurye, PTT şubesine teslim edildikten sonra şube tarafından verilen barkod numarası, sorgulama işleminin kilit anahtarıdır. Barkod numarası olmadan sorgulama işlemi yapılamamaktadır. PTT’nin resmi internet adresi olan “ptt.gov.tr” adresine giriş yaptıktan sonra “gönderi takibi” sekmesine tıklayarak açılan panele de barkod numarasını girerek kurye hakkında detaylı bilgiye ulaşılabilmek mümkün.E-devlet üzerinden ise T.C. kimlik no ve e-devlet şifresi girilerek kimlik doğrulaması yapılır.Daha sonra arama kutusuna PTT yazıp çıkan sonuçlar arasından kayıtlı gönderi takibine tıklayarak barkod giriş sayfasına ulaşılır. Barkod girişi ve güvenlik resmi adı altında iki kutucuk açılacaktır. Barkod numarasını ve resimdeki harf-rakamlardan oluşan karakterleri doğru biçimde yazarak sorgulama işlemi tamamlanır ve istenilen kurye bilgilerine ulaşılır.PTT APS Kuryesinin ÖzellikleriPTT APS kuryesini özel kılan bazı durumlar mevcuttur. APS kuryesini diğer kuryelerden farklı kılan durumlar; PTT APS kuryesi boyut bakımından her bir kenarı 50 cm’yi geçmemek üzere sınırlıdır. Ağırlık bakımından ise en fazla 2 kg olabilmektedir. APS konusu eşya ise PTT çalışanları tarafından kontrol zorunluluğu bulunmaktadır. Konu haberleşme niteliği (yazı, mektup, doküman vb.) taşıyor ise kapalı biçimde verilen kurye kontrol edilmeden işleme alınır.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@