PTT Çocuk Parası Ücreti Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

PTT çocuk parasının sorgulanmasının yapılması için birçok iletişim kanalları kullanılabilir. PTT çocuk parası her yıl durumu kötü olan ailelere çocuklarının ihtiyaçlarını gidermeleri için devlet tarafından verilir.  Bu sayede anne ve baba çocuklarının barınma, giyinme, yemek gereksinimlerini karşılayabilir. Bu haberimizde PTT Çocuk Parası Sorgulamanın nasıl yapıldığını detaylı olarak anlatacağız.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 18.02.2020 - 17:53 15.07.2021 - 00:10 SERHATMEDYA

PTT çocuk parasının sorgulanmasının yapılması için birçok iletişim kanalları kullanılabilir. PTT çocuk parası her yıl durumu kötü olan ailelere çocuklarının ihtiyaçlarını gidermeleri için devlet tarafından verilir.  Bu sayede anne ve baba çocuklarının barınma, giyinme, yemek gereksinimlerini karşılayabilir. Bu haberimizde PTT Çocuk Parası Sorgulamanın nasıl yapıldığını detaylı olarak anlatacağız.

PTT çocuk parasının sorgulanmasının yapılması için birçok iletişim kanalları kullanılabilir. PTT çocuk parasıher yıl durumu kötü olan ailelere çocuklarının ihtiyaçlarını gidermeleri için devlet tarafından verilir.  Bu sayede anne ve baba çocuklarının barınma, giyinme, yemek gereksinimlerini karşılayabilir.PTT Çocuk Parası Online Olarak SorgulamaPTT çocuk parasının online olarak sorgulanması için aşağıda verilen adımların uygulanması gerekir. Bu adımlar şu şekildedir:
  • PTT çocuk parasının sorgulanması için ilk önce “www.turkiye.gov.tr” adresine giriş yapılması gerekir.

  • Siteye giriş yapıldıktan sonra kimlik doğrulama işleminin yapılması için ekrandaki kutucuğa T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresinin yazılması gerekir.

  • Bütün bilgiler eksiksiz bir şekilde yazılıp kimlik doğrulama işleminin tamamlanmasından sonra sistemde çocuk parası sorgulama işlemi kendiliğinden yapılır.Yukarıda verilen adımlar eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra anne ve babalar dünyaya getirdikleri çocukları için verilecek olan çocuk parasının miktarını internet üzerinden öğrenebilir.PTT Çocuk Parası Telefon İle SorgulamaPTT çocuk parasını online bir şekilde sorgulamak istemeyenler, telefon üzerinden de kolay bir şekilde sorgulama işlemini yapabilir. Bunun için ilk önce cep telefonlarından ALO 144 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aranmalıdır. Bu sayede telefon ile PTT çocuk parası sorgulaması yapılabilir.PTT Şubelerinden Çocuk Parası SorgulamaPTT çocuk parasının öğrenilmesi için en yakın PTT şubesine de gidilebilir. Ebeveynler çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak için devlet tarafından verilen çocuk parasını öğrenmek için nüfus cüzdanı ile beraber PTT şubesine giderek şubede çalışan yetkili görevlilerin talimatlarıyla birlikte PTT şubelerinden çocuk parasının sorgulamasını kolay bir şekilde gerçekleştirebilir.

PTT Çocuk Parası MüracaatPTT çocuk yardım parası ekonomik anlamda durumu kötü olan ve eve aylık hiçbir kazanç sağlamayan ebeveynlere verilir. Ebeveynler bu para ile çocuklarının zaruri ihtiyaçlarını karşılayabilir. PTT çocuk parasına müracaat edebilmesi için aşağıda verilen yöntemlerin uygulanması gerekir. Bu yöntemler şu şekildedir:
  • PTT çocuk parasını almak için ilk önce Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’na veya Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne gerekli evrak ve belgelerle beraber müracaat edilmesi gerekir.

  • Çocuk parasının alınması için çocuğun 2015 yılından sonra doğduğunu gösteren belgenin temin edilmesi gerekir.

  • Bunun dışında PTT çocuk parası ebeveynlere verilirken doğan çocukların hayatta olması şartı aranır. Ölü olarak doğan çocuklara PTT çocuk parası hiçbir koşulda verilmez.Yukarıda verilen başvuru adımları doğru bir şekilde tamamladıktan sonra ekonomik anlamda problemler yaşayan ebeveynler devletin ortaya koymuş olduğu maddi destekten çocukları için yararlanabilme hakkını elde edebilir.PTT Çocuk Parası ÜcretiPTT çocuk parasının ücreti belirlenirken çocukların kaç tane dünyaya geldiğine bakılır. Aşağıda anne ve babaların PTT çocuk parasını ne kadar alacakları ile ilgili bilgiler yer alır:
  • Bir çocuk dünyaya getirmiş anne, toplamda 300 TL çocuk parasını alabilir.

  • Annenin iki çocuk doğurması durumunda devlet 400 TL PTT çocuk parası öder.

  • 3 ve üzeri çocuk dünyaya getiren anneler ise toplamda 600 TL devletin sunmuş olduğu PTT çocuk parası alabilir.

  • İkiz çocuk doğuran annelere ise 700 TL çocuk parası verilir. Eğer ikiz bebekler dünyaya ölü bir şekilde gelmişse, anneler kesinlikle çocuk parasını alamaz. Çocuk parasının alınması için çocukların sağ olması gerekir.Yukarıda verilen miktarlar doğrultusunda anne ve baba kaç çocuğa sahipse, ona göre belirlenen PTT çocuk parasını alarak çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayabilir. PTT çocuk parası ailelere devlet tarafından sadece bir kere verilir.


Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@