Rafineri Açılması İçin Devredilen Yumurtalık'taki Arazi İçin Rant Alanı İddiası!

Adana Yumurtalık'ta bulunan ve rafineri tesisi yapılması için özelleştirilen büyük arazinin Arap yatırımcılara tahsis edileceği iddiası gündeme bomba gibi düştü.

EMLAK HABERLERİ 18.02.2020 - 08:20 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Adana Yumurtalık'ta bulunan ve rafineri tesisi yapılması için özelleştirilen büyük arazinin Arap yatırımcılara tahsis edileceği iddiası gündeme bomba gibi düştü. Yeni bir rant alanı iddiası Adanayı karıştırırken konu hakkında soru önergesi verildi.

Son dönemde hükümet ile muhalefeti sık sık karşı karşıya getiren rant iddiaları bu kez Adana'da gündeme geldi. Adana Yumurtalık'ta yer alan rafineri arazisinin Arap yatırımcılara tahsis edileceği iddiası tartışmaların fitilini ateşledi. DENİZ KIYISINDAKİ ARAZİNİN DEĞERİ DUDAK UÇUKLATTI! 2009 senesinde Çalık Holding'e petrol rafinerisi kurması için tahsis edilen arazi üzerinden yeni bir rant tartışması başladı. Aradan geçen uzun süreye rağmen bölgeye tek bir çivi çakılmazken CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin konu hakkında soru önergesi vererek rant iddialarını gündeme taşıdı. Şevkin yapmış olduğu açıklamasında “Bölgenin acele olarak kamulaştırılması için merkezi idare 2010 yılında ayrı bir karar almıştı. Bu karara karşın bölgeyle ilgili altyapı yatırımları ve kamulaştırma çalışmalarının ne aşamada olduğu, bölgeye yatırım yapmak isteyen bir yatırımcının bürokratik olarak nasıl bir yol izleyeceği ve nereye başvuru yapması gerektiği konusunda bir açıklama yapılmadı.12 yıldır, bu denli önemli bir projenin neden ilerlemediği konusu kamuoyunda kuşku uyandırmaktadır. Özelleştirmeye açılan deniz kenarındaki bu bölgenin farklı amaçlar için özel yatırımlara ya da bazı özel sektör sahiplerine tahsis edileceği konusunda ciddi kuşku duyuyoruz" açıklamasında bulundu. CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY: MUHATABI BEN DEĞİLİMKonu hakkında verilen soru önergesini yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ise konunun muhatabının kendisi olmadığını ve konu hakkında soruya yanıt verecek iki bakanlığın Hazine ve Maliye Bakanlığı ya da Enerji Bakanlığı olabileceğini dile getirdi. 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@