Rakamlar Tek Tek Hesaplandı! 2022 Temmuz Sonrası Brüt ve Net Asgari Ücret Maaşı İle İşveren Maliyeti Kaç TL?

Asgari ücrete ara ek zam için beklenen rakamlar duyuruldu. Temmuz'da asgari ücret kaç TL oldu, net, brüt asgari ücret maaşı kaç TL, asgari ücretlinin işverene maliyeti ne oldu?

Rakamlar Tek Tek Hesaplandı! 2022 Temmuz Sonrası Brüt ve Net Asgari Ücret Maaşı İle İşveren Maliyeti Kaç TL?

Asgari ücret tespit komisyonunun 3. görüşmelerinin sona ermesinin ardan beklenen asgari ücret maaşı zammı ilan edildi. NATO toplantısının ardından yurda dönen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe çalışma ofisinde düzenlenen toplantıya katıldı.

Düzenlenen toplantıda işveren sendikası, işçi sendikası tarafları ve Çalışma Bakanı da hazır bulunurken asgari ücret maaşı rakamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi olarak ilan edilmiş oldu. Asgari ücrete yüzde 29 oranında zam geldi. Zamla beraber 2022 yılının geri kalan 6 aylık zaman dilimi için 5 bin 500 TL oldu.

ASGARİ ÜCRETE YÜZDE KAÇ ZAM GELDİ, TEMMUZ'DA ASGARİ ÜCRET MAAŞI KAÇ TL OLDU?

Düzenlenen toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan "Sosyal destek programlarımızın kapsamını genişlettik, miktarını arttırdık. Hiç kimseyi yalnız, kimsesiz, çaresiz bırakmadık. Asgari ücret tespit komisyonu ile 2022 yılında yüzde 50,2 oranında zam yaptık. Enflasyonda yaşanan yükseliş ile maaş zammının yetersiz kalması ile yeni çalışma başlatılmasını istedik. Kamu çalışanlarına zaten yüzde 40 üzerinde zam yapacağız. Asgari ücrete de zam yapılması gerektiği için hemen bakanlığımız komisyon toplantısını yaptı.

Yeni bir asgari ücret rakamı belirledi. Yeni asgari ücrete Temmuz ayından itibaren geçerli olmak üzere yüzde 25 zam yapıyoruz. Buna göre net asgari ücret 5 bin 500 TL oldu. Devletimiz işçi başına işverene 100 TL destek verecektir. Tüm çalışanlara hayırlı olmasını diliyorum" diyerek zamlı rakamı 5 bin 500 TL olarak ilan etmişti.

erdoğan asgari ücret duyurusu temmuz

2022 TEMMUZ ZAMMI SONRASI NET, BRÜT ASGARİ ÜCRET VE ASGARİ ÜCRETLİNİN İŞVERENE MALİYETİ KAÇ TL OLDU?

Brüt asgari ücret maaşı Temmuz 2022 dönemi ve sonrası için 6 bin 471 TL

Temmuz 2022 itibari ile Net asgari ücret 5.500,35 TL

İşçinin üzerinden kesilen prim Yüzde 14 olmak üzere 905 TL

İşsizlik sigorta primi yüzde 1 olmak üzere 64,71 TL

SGK işveren payı 1.003 TL

SGK sigorta payı yüzde 2 olmak üzere 129,42

Asgari ücretli çalışanın işverene maliyeti 7 bin 603,43

Devletin karşılayacağı 100 TL'lik destek sonrası bir asgari ücretli çalışanın işveren maliyeti 7 bin 503,43 TL oldu.