Ramazan bayramında kısıtlama olacak mı, sokağa çıkma yasağı uygulanır mı?

Ramazan bayramı yaklaşırken sürmekte olan pandemiye ilişkin soru işaretleri çoğaldı. Vatandaşlar ramazan bayramında kısıtlama uygulanacak mı merak ediyor. İşte yanıtı.

Gündem 17.04.2022 - 00:16 17.04.2022 - 00:17 Büşra Uluşen

2020 yılında başlayan koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde 2 yıldır ramazan ve kurban bayramları kutlanamıyor. Özellikle ramazan bayramı öncesinde vaka sayılarının tavan yapması nedeniyle, bulaşı riskinin en aza indirilebilmesi için sokağa çıkma yasağı uygulanıyordu. 

2022 yılına gelindiğinde ise ramazan bayramında sokağa çıkma yasağı olur mu, son kez kısıtlama uygulanır mı? merak ediliyor. 

Ramazan bayramında kısıtlama olacak mı, sokağa çıkma yasağı olur mu 2022?

Türkiye'yi etkisi altına alan pandemi sebebiyle Ramazan ayında ve Ramazan bayramlarında sokağa çıkma yasağı uygulanıyordu. Günümüze gelindiğinde ise salgının etkileri en aza indi ve birçok ülke salgının bittiğini ilan ederek kısıtlamaları kaldırdı. 

Türkiye'de ise geçtiğimiz haftalarda birçok kısıtlama gevşetilerek önce açık havada maske takma zorunluluğu kaldırıldı, ardından da HES kodu uygulaması hayatımızdan çıktı. Şu an Ramazan ayında olmamız nedeniyle birçok kişi bu Ramazan kısıtlama uygulanıp uygulanmayacağını merak ediyor. 

Salgın etkilerini azaltsa da henüz bitmedi ve vaka sayısı çıkmaya devam ediyor. Ramazan bayramında kısıtlama ya da sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmayacağına dair Sağlık Bakanlığı tarafından henüz bir açıklama yapılmadı. Kısıtlamaların gevşetilmesiyle bu yıl herhangi bir yasak getirilmesi düşünülmüyor. 

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önümüzdeki hafta yapılacak Bilim Kurulu toplantısında pandemiye ilişkin çok önemli kararlar alınacağını ve maske zorunluluğuyla ilgili yeni adımlar atılacağını duyurdu. Bu nedenle Ramazan bayramında herhangi bir kısıtlama uygulanması beklenmiyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@