Ramazan Geldi İşte Merak Edilenler! İlk İmsak, İlk İftar, En Uzun Oruç, 3 Büyük Kentte İlk Gün

Ramazan ayının gelmesine çok kısa bir süre kala merak edilen tüm başlıkları araştırdık. İlk imsak saati, ilk iftar saati, orucunu en erken açacak olan şehir, en uzun oruç tutacak olan şehir, Ankara, İstanbul ve İzmir'de orucun ilk günü ve diğer merak edilenler.

Ramazan Geldi İşte Merak Edilenler! İlk İmsak, İlk İftar, En Uzun Oruç, 3 Büyük Kentte İlk Gün

Ramazan ayı geldi ilk oruç 13 Nisan Salı günü tutulacak. Ramazan ayının gelmesinin ardından ise vatandaşların merak ettiği sorular bulunuyor. Kendi illerinin dışında Türkiye geneli merak edilen soruları ise emlak365.com olarak haberimizde derledik.

RAMAZAN GELDİ İLK ORUÇ 13 NİSAN'DA

Diyanet İşleri Başkanlığı resmi sitesi üzerinden vatandaşların merak ettikleri hususlara ilişkin bilgilendirme sayfası açtı. Bu sayfa üzerinden Türkiye'de il ve ilçelere göre imsak ve iftar bilgileri paylaşıldı. Bunun yanında Diyanet İşleri Başkanlığı dünyanın dört bir yanında yer alan müslümanlar için 8 bin 600 yerleşim yerine ait imsakiye bilgilerine sayfasında yer verdi.

2021 yılında da geçtiğimiz yıl olduğu gibi salgın tedbirleri kapsamında ihya edilecek Ramazan ayına dair bazı bilgiler de kurum tarafından paylaşıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın web sayfasına erişim sağlayan vatandaşlar burada yer alan "İmsakiye" bölümünde, Türkiye ve yabancı ülkeler için ayrı ayrı hazırlanmış çizelgeye kolayca ulaşabilecekler.

2021 RAMAZAN AYINA İLİŞKİN BİLGİLER

13 Nisan günü başlayacak olan Ramazan ayına dair ilk imsak saati, ilk iftar saati, orucunu en erken açacak olan şehir, en uzun oruç tutacak olan şehir ve diğer bilgiler şu şekilde;

* Türkiye'de ilk imsak Iğdır'da olacak saati 03.53.

* Türkiye'de ramazan ayının ilk günü son imsak İzmir'de saat 05.05

* İlk gün ilk iftar Hakkarı'de saat 18.45

* İlk gün son iftar Edirne'de saati 19.59

* İlk gün en uzun oruç Sinop'ta; 15 saat 3 dakika.

* ilk gün en kısa oruç Hatay'da 14 saat 39 dakika

3 BÜYÜK ŞEHİRDE RAMAZANIN İLK GÜNÜ

İstanbul ilk imsak 04.50 - ilk iftar 19.48

Ankara ilk imsak 04.38 - ilk iftar 19.31

İzmir ilk imsak 05.05 - ilk iftar 19.52

Dünyada en uzun oruç ve en kısa oruç süreleri ise şu şekilde; Ramazan ayının ilk gününde Gabon'un Libreville şehrinde 13 saat 23 dakika oruç tutulacak. Yine ilk gün Norveç'in Tromso kentinde yaklaşık 17 saat oruç tutulacak.