Rayiç Bedel Ne Demek?

Emlak sektörünün en çok kullanılan terimleri arasında yer alan rayiç bedel pek çok alanda kullanılmaktadır. Peki, rayiç bedel nedir, hesaplama nasıl yapılır?

Rayiç Bedel Ne Demek?

Özellikle de alım satım işlerinde sıklıkla kullanılan terimlerin başında yer alan rayiç bedel pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Peki, rayiç bedel nedir, ne demek, nerede kullanılır, nasıl hesaplanır?

RAYİÇ BEDEL NEDİR?

Her malın sahip olduğu bir değeri bulunmakta olup, malın satış değerine rayiç adı verilmektedir. Emlak sektöründe kullanılan rayiç bedel deyimi ise gayrimenkulün o dönemdeki piyasa şartları içerisindeki alım - satım değerini ifade etmektedir.

Ülkemizde gerçekleştirilen tüm gayrimenkul alım satım işlemlerinde rayiç bedel rakamının bilinmesi gerekmektedir.

RAYİÇ BEDEL HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Rayiç bedelin hesaplanmasında emlak vergisi üzerinden ya da gayrimenkulün sahip olduğu özellikler üzerinden elde edilen veriler kullanılmaktadır. Valiliklerin atamış olduğu komisyonlar emlak vergisi üzerinden rayiç bedel hesaplama yaparken,

Tapu rayiç bedel sorgulama işlemleri için ise değeri hesaplanacak olan taşınmazın bağlı olduğu belediyeye başvuru yapılması yeterlidir. E devlet üzerinden rayiç bedel sorgulama işlemi yapmak için sisteme giriş yaptıktan sonra Tüm Belediye Hizmetleri sayfasından işlem yapılabilmekedir. Bu rakam gayrimenkul alım satım işlemlerinde aynı zamanda kullanılabilecek ne düşük rakamdır ve bu rakamın altında satış değeri gösterilemez.

SONRAKİ HABER