Rayiç Bedel Nereden Öğrenilir, Alınır?

Özellikle de tapu devir işlemleri ve emlak vergisi ödeme dönemlerinde sıklıkla gündeme gelen rayiç bedel pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Peki, rayiç bedel nereden alınır, nasıl öğrenilir?

Emlak Terimleri 07.09.2021 - 14:35 07.09.2021 - 14:36 Gülcan Özer

Ev, arsa, konut, arazi, tarla ve işyeri gibi taşınmaz malların o anki piyasa koşullarına ya da arz - talep dengesine göre seneden seneye değişkenlik gösteren değer rayiç bedel adı verilmektedir. Rayiç bedel taşınmaz malın satış fiyatı için belirlenecek en düşük tutar olarak uygulanır. 

Yani bu tutarın altında bir rakam üzerinden taşınmaz satışı yapılamaz. Özellikle de tapu işlemlerinde bu nedenle sık sık kullanılır. Pek çok kişi ev satın alırken ya da sahibi olduğu evi satarken daha düşük tapu harcı ödemek için gerçek satış değeri yerine rayiç bedeli göstermeyi tercih etmektedir. 

RAYİÇ BEDEL NEREDEN ALINIR?

Rayiç bedel için belirlenecek olan rakamlar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Valiliklere gönderilen değerlendirme yazısı sonrasında Valiliklerin bünyesinde kurulan komisyonlar tarafından belirlenmektedir. 

Rayi bedel almak için kullanılabilecek pek çok yöntem bulunmakta olup bunların arasında en kolay olanı e devlet rayiç bedel sorgulama ekranı üzerinden sorgulama yapmaktır. E devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama bölümüne rayiç bedel sorgulama yazarak ilgili sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. 

Bu ekranda sizden istenen bilgileri girerek rayiç bedel öğrenme işleminizi tamamlayabilirsiniz. Yine Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açılan GİB GOV TR internet sitesi üzerinden de sorgulama yaparak rayiç bedel öğrenebilirsiniz. Rayiç bedelin öğrenilmesi tapu işlemlerinde ödenilecek olan en düşük harç tutarının hesaplanması için önemli olup alıcı taraftan yüzde 2 ve satıcı taraftan yüzde 2 olmak üzere rayiç bedel üzerinden yüzde 4 oranında tapu harcı tahsilatı yapılmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@