Regaip Kandili Ne Zaman, Hangi Gün 2022? İslamda Regaip Kandilinin Önemi Nedir? 2022 Dini Günler Takvimi

İslam dini için büyük önem arz eden Regaip kandili ne zaman hangi gün araştırılıyor. Regaip kandilinin önemine dair bilgiler ve 2022 dini günler takvimi haberimizde.

Gündem 01.02.2022 - 11:10 01.02.2022 - 11:10 Büşra Uluşen

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından daha önce 2022 yılı için dini günler takvimi yayımlanmıştı. Takvime göre yeni yılın ilk dini günü Regaip Kandili olacak. İslam alemi için büyük öneme sahip olan üç aylardan, recep ayının ilk perşembe gecesini cumaya bağlayan gece idrak edilen Regaip Kandili '' rahmet ve bereket '' gecesi olarak kabul edilmektedir.

REGAİB KANDİLİ NE ZAMAN, HANGİ GÜN 2022?

Müslümanlar için oldukça önemli günlerden biri olan Regaip Kandili, 2022 yılının ilk dini günü olacak. 2022 yılında Regaip Kandili 3 Şubat Perşembe gününe denk geliyor. Aynı zamanda recep ayının ikinci günü olan Regaib Kandilini Müslümanlar dua ve ibadet ederek geçiriyor. Ayrıca televizyon ekranlarında Regaip Kandiline özel programlar yer alırken bu programlarda Regaip kandilinin önemine dair bilgiler verilerek toplu dualar ediliyor. 

Şubat ayında idrak edilecek bir diğer dini gün ise 27 Şubat'ta Miraç Kandili olacak. 

regaib

İSLAM DİNİNDE REGAİB KANDİLİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Regaip kandili, İslam dini için özel ve önemli bir gündür. Üç aylardan ilki olan Recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gece idrak edilen Regaib kandili, '' rahmet ve bereket gecesi '' olarak kabul edilmektedir. 

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed bir hadisinde Regaip gecesinden bahsederek şu ifadeleri kullanmıştır:

'' Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaip gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve kurban bayramı gecesi.''

Peygamber efendimizin hadisine göre Regaip kandilinde edilen dualar kabul edilmektedir. Bu nedenle tüm müslümanların bu mübarek günü dua ve ibadet ederek geçirmeleri önerilir. 

REGAİP NE DEMEK?

Regaip kelimesi arapça kökenli bir kelimedir ve '' reğa-be'' kökünden türemiştir. Kelime anlamı olarak herhangi bir şeyi istemek, arzulamadaki ona karşı istek duymak ve onu elde etmek için çaba sarf etmek anlamına gelmektedir. '' Reğîb '' kelimesi ise, '' reğabe ''den türemiş olan bir isimdir ve bu da kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey anlamına gelmektedir. 

Regaip gecesi ise ''Çok lutüf ve ihsanla dolu, kıymetli ve değeri büyük, çok iyi değerlendirilmesi gereken gece '' anlamlarını taşır. 

regaip kandil

2022 KANDİL GÜNLERİ

Üç ayların başlangıcı: 2 Şubat 2022 Çarşamba

Regaip kandili: 3 Şubat 2022 Perşembe

Miraç Kandili: 27 Şubat 2022 Pazar

Brat Kandili: 17 Mart 2022 Perşembe

Mevlid Kandili: 7 Ekim 2022 Cuma

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@