REIDIN–GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Nisan 2019 Raporu Açıklandı

‘REIDIN–GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Nisan 2019 raporu kamuoyu ile paylaşıldı. Markalı konut projelerine yabancıların ilgisi arttı, banka kredi kullanım oranı yükseldi.

EMLAK HABERLERİ 15.05.2019 - 20:01 15.07.2021 - 00:15

‘REIDIN–GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Nisan 2019 raporu kamuoyu ile paylaşıldı. Markalı konut projelerine yabancıların ilgisi arttı, banka kredi kullanım oranı yükseldi.

Türkiye'nin en önemli gayrimenkul raporları arasında yer alan ‘REIDIN–GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ için beklenen Nisan 2019 raporu açıklandı. Açıklanan rapora göre yabancıların markalı konut projelerine olan ilgisi artarken Nisan ayında bir başka yükselişte konut kredisi çekilerek satın alınan konutlarda yaşandı. Markalı Konut Projelerinde Yabancıya Satış Yüzde 10'a Yükseldi Nisan 2019 döneminde markalı konut projelerinde yabancıya satış yüzde 10'a yükseldi. Yani söz konusu dönemde satılan her 100 konuttan 10 tanesini yabancılar satın aldı. Yine aynı dönemde banka kredisi kullanım oranı bir önceki aya göre 6 puan yükseliş gösterdi. Nisan Ayında Konut Fiyatları Yükseldi Açıklanan raporda yer alan verilere göre 2019 yılının Nisan ayında konut fiyatları bir önceki aya oranla yüzde 0.22 oranında ve geçen senenin Nisan ayına oranla yüzde 2.38 oranında artış gösterdi. Satılan konutların yüzde 49'u bitmiş konut stokundan oluşurken yüzde 51'lik bölümü ise bitmemiş konut projelerinden oluştu. GYODER Başkaın Yetgin "Yabancıların Alımları Artarak Sürecek" Açıklanan endeks raporunu değerlendiren Feyzullah Yetgin “Şubat ayında %13 olan banka kredisi kullanım oranının, Mart ayında %15’e, Nisan ayında da %21’e yükselmesi, kredisi kullanımında yılın ilk ayında başlayan hareketliliğin sürdüğünü gösteriyor.Ayrıca Şubat ayında %4, Mart ayında %9 oranında gerçekleşen yabancı yatırımcıya satışlar, Nisan ayında %10‘a yükseldi. Yabancı yatırımcılara satışların önümüzdeki aylarda artmaya devam edeceğine inanıyorum” dedi.REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa ise yapmış olduğu değerlendirmesinde  “REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, nisan ayında bir önceki aya göre %0.22, geçen yılın aynı dönemine göre ise %2.38 oranında artış gerçekleşti.Nisan ayında yabancı yatırımcıya gerçekleştirilen satışlar %10 oranında gerçekleşmiş olup, bu satışlarda ağırlıklı olarak 2+1 özellikteki konut tipinin tercih edildiği gözlenmiştir. Nisan ayında yapılan konut satışlarında, Banka Kredisi kullanım oranının (%21) önceki aya göre ciddi bir artış yakaladığını görüyoruz" ifadelerine yer verdi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@