Rekabet Kurulu Demir, Çimento Ve Beton Fiyatlarındaki Artışı İncelesin Çağrısı

İnşaat maliyetlerini yükselten demir ve boton fiyatlarındaki yüksek artışlar nedeniyle İnşaat Mühendisleri Konfederasyonları (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu bu fiyat artışlarının Rekabet Kurulu tarafından incelenmesi gerektiğini söyledi.

Rekabet Kurulu Demir, Çimento Ve Beton Fiyatlarındaki Artışı İncelesin Çağrısı

İnşaat sektöründen son haftaların en çok tartışılan konusun demir ve beton fiyatlarındaki artış oldu. Demir ve beton fiyatlarının çok ciddi oranlarda yükselmesi ile inşaat maliyetleri oldukça yükseldi. Bu durum inşaat sektöründe bağlantılı fiyat artışlarını da beraberinde getirdi. İnşaat firmaları konut fiyatlarına maliyet artışları nedeniyle mecburen zam yaparken konut satışları da bundan dolayı durma noktasına geldi.

İNŞAAT SEKTÖRÜ FİYAT ARTIŞLARINDAN ŞİKAYETÇİ

İnşaat Mühendisleri Konfederasyonları (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu bir açıklama yaparak demir ve beton fiyatlarına dikkat çekti. Koronavirüs salgını nedeniyle tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de zor bir süreçten geçildiğini söyleyen Tahir Tellioğlu, “İnşaat sektörüğnün yarattığı katma değer ve bunun etkisi ile ortaya konulan istihdam gücü yaklaşık 250 alt sektörü etkiliyor. Stratejik bir sektör olan inşaat sektöründe temel inşaat malzemelerinin fiyat artışı sıkıntısı yaşanıyor. Sektör temsilcileri olarak bizler bu konuda tekelci kartellerin demir, çimento ve betondaki fiyat artışlarına karşı mücadele etsek de bu fiyat yükseltmeler devam ediyor.” dedi.

HÜKÜMETE AŞIRI ZAMLARA MÜDAHALE ÇAĞRISI

Tekelci kartellere artık bir müdahale yapılması gerektiğini söyleyen Tahir Tellioğlu, “Hükümetimiz bizleri bu tekelci kartellere karşı yalnız bırakmamalıdır. Aşırı zamlara artık bir dur denilmelidir. Koronavirüs sürecindeki yaşanan ekonomik sorunları fırsat olarak kullanan tekelci karteller her gün zamlarla sektörü perişan etmektedirler.” ifadelerini kullandı.

REKABET KURULU İNCELESİN

Fiyat artışlarının normal olmadığının altını çizen Tahir Tellioğlu, “Demir-çelik ürünlerinde ve diğer temel inşaat malzemelerinde meydana gelen fiyat artışları ekonominin normal seyrine uymamaktadıır. Bunu kur artışı, enflasyon veya faiz parametreleri ile açıklamak imkansız. Bu fiyat artışları tamamen bir fırsatçılığın ürünüdür. Demir, çimento ve beton fiyatlarındaki artışlar Rekabet kurulu tarafından incelenmelidir. Aksi durumda ülke ekonomisinin temel direği olan inşaat sektörü sürdürülebilirlik niteliğini kaybedecektir. Ayrıca bazı inşaat malzemelerinde de tedarik sorunu yaşanmaktadır. Bunun da aşılması için bir çalışma yapılmalıdır.” şeklinde konuştu.