Rekor Seviyelere Çıkan Demir Fiyatları Çin'in Yasaklaması İle Düşüşe Geçti

İnşaat yapı malzemelerinin en önemlilerinden birisi olan demir fiyatlarına ilişkin kritik gelişmeler yaşanıyor. Demir fiyatlarından şikayet eden inşaat sektörü için sevindirici haberler gelmeye başladı. Çin'in demir talebinin azalacağı endişesi ile demir fiyatlarında düşüş başladı.

Rekor Seviyelere Çıkan Demir Fiyatları Çin'in Yasaklaması İle Düşüşe Geçti

2021 yılı inşaat maliyetlerinin ciddi anlamda yükseldiği bir yıl oldu. İnşaat sektörü demir fiyatlarına gelen zamlar ile proje üretemez ve yeni projelere başlayamaz hale geldi. Konut fiyatlarına da yansıyan bu gelişme üzerine demir fiyatlarına olan ilgi oldukça artı. Uluslararası piyasalarda fiyatlanan demir ile alaklı bugün sevindirici haberler gelmeye başladı.

DEMİR FİYATLARI DÜŞÜŞE GEÇTİ

Çin'in demir talebini azaltacağına dahi duyulan endişe ile demir fiyatlarında gerileme meydana geldi. Singapur'da demir cevheri vadelilerinde düşüş devam ediyor. Fiyatlar talebin artacağına dair oluşan beklentiyle rekor seviyelere yükselmişti. Ancak bu senaryonun tam tersinin gerçeklemesine dair gelişmeler olunca fiyatlarda düşüşler başladı.

Singapur'da demir cevherinin fiyatında yüzde 5,4 oranında bir düşüş gerçekleşti. Demirin tonu 173 dolardan işlem görürken fiyat gerilemeleri halen devam ediyor. Rekor seviyesinden toplam yüzde 20'lik genel bir fiyat düşüşü gerçekleşince demir cevheri için ayı piyasasına girdi değerlendirmeleri yapılmaya başlandı.

FİYATLARDA ÇİN ETKİSİ

Dalian Emtia Borsa'sında ise demir cevherinde fiyatlar 6 gündür düşüyor. Buna bağlı olarak çelik cevherinin fiyatlarında da benzer bir görüntü ortaya çıktı. Tüm bu düşüşler ise tamamen Çin'e bağlanıyor. Emtia fiyatlarındaki yükselişlerden rahatsız olan Çin bunu kontrol altına almak için adım atmış ve bu da talebin azalacağına dair endişeyi oldukça güçlü bir seviyeye çıkarmıştı.

Çin hükümeti tarafından geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapılmış spot ve vadeli piyasalardaki tekellerle mücadele edileceğini sıfır tolerans ilkesi ile ortaya koymuştu. Bugün ise yeni bir adım atan Çin bankaların emtia vadelileriyle ilişkili ürünleri satmalarının önüne yasak koymuştu.

İNŞAAT SEKTÖRÜ RAHATLAYACAK

Uluslararası piyasalarda demir fiyatları gerilemeye decvam ederken bunun Türkiye'de iç piyasaya kısa bir süre içerisinde yansıması bekleniyor. Fiyatların normalleşmesi ile inşaat sektörü yeniden işlerlik kazanacak ve konut satışlarında fahiş fiyatların önü kesilmiş olacak.