Rekordan Rekora Koşan Altın Bu Rakamı Bekliyor! ABD Ekim Enflasyonu Bugün Saat Kaçta Açıklanacak? Enflasyon Beklentisi

ABD enflasyon verisi için geri sayım başladı. ABD Ekim enflasyonu beklentisi belli olurken bugün açıklanıyor! ABD Ekim enflasyonu ne zaman, bugün saat kaçta açıklanır, doları, altını nasıl etkiler?

Finans 10.11.2021 - 08:35 10.11.2021 - 08:35 Gülcan Özer

ABD Merkez Bankası FED tarafından açıklanan faiz kararı sonrası adeta uçuşa geçen altın fiyatları bugün açıklanacak olan enflasyon verisi rakamlarına odaklandı. ABD Enflasyon verileri ışığında kendisine yön arayacak olan altın fiyatları ve dolar kuru için de yatırımcıların kritik bekleyişi başladı. 

Amerika Ekim ayı enflasyonu ya da bugün açıklanacak olması nedeni ile bazı kişilerin ABD Kasım ayı enflasyon rakamları olarak anılan enflasyon verileri bugün ilan edilecek. Peki, ABD enflasyon verileri bugün ne zaman, saat kaçta açıklanır, Amerika Ekim enflasyon beklentisi yüzde kaç, enflasyon yüksek ya da düşük çıkarsa altın fiyatları ve dolar ne olur, nasıl etkilenir?

ABD ENFLASYON NE ZAMAN AÇIKLANIR, EKİM ENFLASYONU BUGÜN SAAT KAÇTA BELLİ OLUR?

Doların rezerv para olması nedeni ile Amerika tarafından açıklanan FED faiz kararı ve enflasyon rakamları tüm küresel piyasalarda takip ediliyor. Türk yatırımcılar tarafından da takip edilen Amerika enflasyon verileri için kritik süreç başladı. 

ABD Ekim enflasyon verisi bugün yani 10 Kasım 2021 Çarşamba günü ilan edilecek. Söz konusu rakam Türkiye Saati ile 16:30'da ilan edilecek. ABD TÜFE son dakika olarak bu saatte ilan edilirken yıllık ve aylık rakamlara göre FED'in faiz politikası da şekillenmiş olacak. 

dolar ve altın bu rakamı bekliyor

ABD TÜFE ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ, EKİM ENFLASYONU TAHMİNİ NE KADAR?

Dolar kuru ve altın fiyatları için kritik öneme sahip bulunan ABD TÜFE beklentisi rakamları da belirlendi. Bugün saat 16:30'u gösterdiğinde ilan edilecek olan Amerika Ekim ayı enflasyonu için Bloomberg HT tarafından yapılan TÜFE beklentisi anketi verilerine göre yüzde 5,9 olarak gerçekleşti. 

AMERİKA'DA ENFLASYON TÜFE DÜŞERSE YA DA YÜKSELİRSE ALTIN VE DOLAR NE OLUR, NASIL ETKİLENİR?

Piyasalarda nefesler tutuldu, gözler Amerika tarafından açıklanacak olan enflasyon verisine çevrildi. ABD TÜFE beklentisi olarak yüzde 5,9 rakamı açıklanırken enflasyonun bu rakamı aşması durumunda faiz artırımı için FED'in beklenenden daha erken bir karar alması yönünde baskı oluşturacağı için altın fiyatlarını düşürürken dolar kurunu yükseltecek. Enflasyonun düşük çıkması ya da beklentiler ile orantılı gelmesi durumunda ise yakın zamanda faiz artırımı hamlesi gelmeyeceği nedeniyle altını yükseltirken doları ise baskılayacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@