Rektörden Kayık Kolon İsyanı: Allah'ım Bu Binayı Yapan Müteahhidi Sana Havale Ediyorum!

Elazığ'da yaşanan deprem sonrası orta hasarlı bina tespiti yapılan Fırat Üniversitesi rektörü müteahhit isyanı ile sosyal medyayı salladı. Binanın güçlendirme çalışmalarında incelenen kolonların birinde çıkan hata büyük tepki topladı.

EMLAK HABERLERİ 19.06.2021 - 11:14 19.06.2021 - 11:14

Türkiye'de pek çok yerleşim yerinin aktif fay hatlarının üzerine kurulu bulunması nedeni ile yapılan binaların sağlamlığı daha da büyük bir önem taşıyor. Ancak depremlerde yaşanan tüm can kayıpları ve acılara rağmen ne yazık ki yapılan binaların sağlamlığı konusunda tartışmalar devam ediyor. 

Bunlardan biri de Elazığ'da yaşandı. Elazığ'da meydana gelen depremde orta derecede hasar aldığı belirlenen Fırat Üniversitesi için bina güçlendirme çalışmaları başladıldı. Yapılan çalışmalarda binanın taşıyıcı kolonlarından birinin görüntüsü büyük bir şok yaşanmasına neden oldu. 

FIRAT ÜNİVERSİTESİ KOLONU ŞOK ETKİSİ YARATTI! 

Fırat Üniversitesi rektoru Rektör Prof. Dr. Fahrettin Göktaş konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında "Allah korkusu olmadığı için desem Müslüman bir ülkedeyiz. Bu binayı yapan müslüman değil desem inancıma ters. En iyisi Allah'ım üniversitemizde bu binayı yapan müteahhidi sana havale ediyorum deyip kapatayım" yazarak yapılan kayık kolana isyan etti. 

Göktaş'ın resmini de paylaştığı kolonun büyük oranda kaymış olduğu ve buna rağmen düzeltilmediği görüldü. 

2020 tarihinde meydana gelen depremde Fırat Üniversitesi Fen Fakültesi D Blok orta hasar görmüş, binanın güçlendirilmesine karar verilmişti. Prof. Göktaş göreve geldikten sonra binanın incelenmesini istedi ve tüm kolanların denetimden geçirilmesini istedi. 

Yapılan çalışmalarda bir kolonun kayık olduğu belirlenirken söz konusu binanın 1984 senesinde yapıldığı, inşaatı yapan müteahhidin vefat ettiği şirketin ise kapatıldığı, bu nedenle yasal bir işlem yapılmadığı açıklandı.

Yorumlar (2)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@