Remzi Özdemir Merak Edilen Soruyu Yanıtladı: Dolar Bozdurup Ev Almanın Zamanı Mı?

Konut yatırımı yapanların yüzü yükselen ev fiyatları sonrasında gülmeye başlarken başarılı dolar tahminleri lie adını duyuran ekonomist Remzi Özdemir dolar bozdurup ev alınır mı sorusunu yanıtladı.

Emlak Haberleri 01.11.2021 - 14:38 01.11.2021 - 14:38 Gülcan Özer

Dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş sonrasında elinde doları olanlar kar satışlarına başlarken yeni yatırım aracı arayan kişiler konut fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketlilik nedeni ile gayrimenkule yöneldi. Dolar kurunun 10 TL seviyesini test ederek aşağıya doğru hareket etmesi sonrasında "dolar bozdurup ev almak mantıklı mı?" sorusu gündeme geldi. 

Konuya dair açıklama ise dolar kuru hakkında yapmış olduğu başarılı tahminler ile adını duyuran Remzi Özdemir tarafından yapıldı. Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından konut kredisi faiz oranı rakamlarında yapılan indirim sonrasında gayrimenkule olan yönelim yeniden artmıştı. Konut kredisi faiz oranları indirimi sonrasında elinde doları olanlar bozdurma konusunda ikileme düşmüştü. 

KONUTA YATIRIM YAPILIR, EV YATIRIMI YAPMAK MANTIKLI MI?

Türkiye'de yatırım denildiğinde insanların aklına ilk olarak altın ve konut geldiğini belirten Remzi Özdemir "Ben insanların konut almalarına karşı değilim. Tabi ki kirada oturmaktansa insanın kendi evini alması daha mantıklı. Ama bunu kendi gücüne göre yapman lazım. 

Yani kalkıpta tamamen ya da büyük bir bölümünün kredi ile alınmasına karşıyım. Şu anda konut kredisi faizleri düştü ama yine de yüksek. Soruyorsun 'evi kaça aldın?' evi 100 bin lira peşin vermiş, 400 bin lira konut kredisi çekmiş. Hayır sen o evi 500 bine almadın. 750 bin liraya alıyorsun çünkü ödediğin faizi, masrafı saymıyorsun. 

Geçen seneki Berat Albayrak dönemindeki şok konut kredisi faiz oranı kampanyası bunun dışındaydı. Çünkü hem çok düşük faiz oranı verilmişti hem de enflasyon rakamları ile ev fiyatları sonrasında büyük bir hızla yükseldi. Ben konuta yatırım yapılmasına karşıyım. Konut bir yatırım aracı değil. 

dolar bozulup ev alınrı mı

ELİNDE DOLARI OLANLAR NE YAPMALI, DOLARI BOZDURUP EV ALINIR MI?

Bileşik faizi hesap ödemeden konut kredisi çekilerek ev alınıyor. Merkez Bankası tarafından faiz indirildi ama enflasyon yüksek. Bankalar yüzde 20 enflasyon olunan bir ortamda yüzde 16'dan para bulabilecek mi? Konut kredisi çekilerek ev alınmasını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ama elinde parası olanlar bunu değerlendirebilir. 

Para birikimi yaparken yatırım fonu alınabilir, dolar alınabilir. TL olarak parayı bir yere atarak ev parası birikmez. Borçlanarak 500 bin liralık evi 1 milyon liraya alırsın. Dolar kurunun hiç bir zaman 15 TL olma ihtimali yok. Türk Lirası'nın bir değeri var bunu hak etmiyor. Çok büyük bir kriz çıkmadığı sürece dolar 10 TL seviyesin ya da üzerini göremez. 

Kimse 15 TL olur hayallerini görmesin. Doların konut üzerindeki etkisi sınırlı kalıyor. Konut bir yatırım aracı değildir" diyerek konuta yatırım yapmak isteyenlerin borsada işlem gören yatırım ortaklıklarının hisse senedini alınmasını önerdi. 

NOT: Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir, emlak365.com olarak yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Burada yer alan bilgiler üzerinden yatırım kararı verilemez.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@