Resmi Açıklama! Memur Maaşlarına Ocak 2022'de Ek Zam Yansıyacak! İşte Ödenecek Rakam için İlk Bilgiler

Kamu kurumlarında çalışan personellerin alım güçlerinin artırılmasına yönelik talepler dile getirilmişti. Memur Sen'den gelen son dakika açıklamasında hükümet ile ek zam için anlaşıldığı ilan edildi.

Finans 06.12.2021 - 15:32 06.12.2021 - 15:32 Mustafa Karagöz

Memur Sen Konfederasyonundan gelen son dakika açıklamasında memurların maaşlarına ocak ayında ek zam yapılması konusunda hükümetle anlaşma sağlandığı açıklandı. Peki memurlara yapılacak ek zam ne kadar olacak? İlk açıklama detayları. 

MEMUR SEN DUYURDU MEMURLARA EK ZAM ÖDENECEK

Kamu personeli maaşlarına Ocak ayında ek zam yapılmasına ilişkin memur sendikalarından talepler gelmişti. Dolar kurunda yaşanan artışlar ve alım gücünün azalmasına dair açıklamaların ardından memur maaşlarının iyileştirilmesi istenmişti. 

Yetkili konfederasyon konumunda olan Memur Sen bu taleplerin yanıt bulunduğunu duyurdu. Sendikadan yapılan son dakika açıklamasında "Ocak ayında memur maaşlarına yansıyacak şekilde ek protokolle alım gücünü yükseltme konusunda mutabık kaldık" bilgisi verdildi. Memur maaşlarına ek zam yapılacağına dair açıklama ise Memur Sen Başkanı Ali Yalçın'dan geldi. 

Ne Kadar Zam Yapılacak?

Memur maaşlarına yapılacak ek zam tutarına ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak enflasyon oranları göz önünde bulundurularak her memur için sabit bir zam yada her memurun kendi maaşına oranlar ek zam yapılabilir önerileri konuşuluyor. 

ŞUAN Kİ RAKAMLARA GÖRE MEMURLAR OCAK'TA

Memur maaşları ocak ayında yüzde 5 net zam ile artacak. Yüzde 5 net zammın yanında enflasyon farkı ödenecek. Enflasyon farkı da yüzde 3'lük kısmın üzerindeki oran kadar olacak. Muhtemel enflasyon oranı yüzde 13 bandında olacak. Memur maaşlarına da yüzde 10 seviyesinde enflasyon farklı zammı ödenecek. Bu rakama net zam da eklendiğinde maaşlar yüzde 15 oranında artacak. 

Memur Sen Başkanı Ali Yalçın'ın açıkladığı ek zam oranı ise bu zam oranının üzerine eklenecek. Tutara dair Memur Sen veya Çalışma Bakanlığı önümüzdeki günlerde resmi açıklamada bulunacaktır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@