Resmi Gazete İle Son Dakika Bilgisi Verildi, Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı, Borç Yapılandırma Müjdesi Geldi!

27 Ağustos tarihli Resmi Gazete ile KYK borcu, emlak vergisi, vergi borcu, SGK borcu gibi kamu alacaklarının yapılandırılması 1 ay uzatıldı! Borç yapılandırma son tarih ne zaman?

Resmi Gazete İle Son Dakika Bilgisi Verildi, Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı, Borç Yapılandırma Müjdesi Geldi!

7326 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunda Yer Alan Başvuru ve İlk Taksit Ödeme Sürelerinin Uzatılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 4420) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak 27 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlandı.

Normal koşullar altında 31 Ağustos 2021 tarihi itibari ile sona erecek olan bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması ve ilk taksit son ödeme tarihi 1 ay daha uzatılmış oldu. Böylelikle henüz başvuru yapamayan ya da başvuru yapmasına rağmen ilk taksit ödemesini gerçekleştiremeyen kişilere 1 aylık ek süre tanınmış oldu.

BORÇ YAPILANDIRMA SON TARİH NE ZAMAN 2021?

27 Ağustos 2021 tarihli ve 31581 sayılı Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararları arasında yer alan 7326 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunda Yer Alan Başvuru ve İlk Taksit Ödeme Sürelerinin Uzatılmasına İlişkin Karar kapsamında borç yapılandırmada süre uzatıldı.

borç-yapılandırma-1

borç-yapılandırma-2

Söz konusu karar ile beraber yapılandırma kanunu kapsamına giren alacaklar için hem başvuru tarihi hem de ilk taksit ödeme tarihi uzatılmış oldu. 31 Ağustos 2021 tarihi itibari ile sona erecek olan başvuru, bildirim ve beyan süreleri ile bu başvuru, bildirim ve beyana ilişkin ilk taksit ödeme süresi 1 aylık uzatma kararı ile beraber 30 Eylül 2021 tarihi itibari ile sona erecek.

YAPILANDIRMA KANUNU İLE BORÇ YAPILANDIRMA İMKANI SUNULAN KAMU ALACAKLARI HANGİLERİ, HANGİ BORÇLARA YAPILANDIRMA GELDİ?

Hatırlanacağı üzere mecliste süren uzun görüşmelerin ardından çıkarılan 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ile devletin pek çok alacağı yapılandırma kapsamına alınmıştı.

Kanun kapsamına giren alacaklar arasında motorlu taşıtlar vergisi MTV alacakları, emlak vergisi alacakları gibi bazı vergi ve vergi cezaları, belediyelerin bazı alacakları, idari para cezaları, gecikme faizi ve gecikme cezaları, emeklilik keseneği, sigorta primi, sosyal güvenlik destek primi, işsizlik sigortası primi ile bunlara bağlı gecikme cezaları ve gecikme zammı alacakları borç yapılandırma kanunu kapsamına dahil edilmişti.

SONRAKİ HABER