Resmi Gazete İle Yayımlandı: İsteyen Vatandaş Kanal İstanbul Projesine Ortak Olacak, Varlık Fonu Kredi Sınırına Takılmadan Borçlanacak!

Bankacılık Kanunu ve bazı kanunlarda değişikler yapılmasına dair kanun teklifi Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi.

EMLAK HABERLERİ 26.02.2020 - 10:56 15.07.2021 - 00:09 Emlak 365

Bankacılık Kanunu ve bazı kanunlarda değişikler yapılmasına dair kanun teklifi Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan değişikliklikler ile beraber Kanal İstanbul projesi gibi mega projeler için artık vatandaş isterse ortaklık hakkı sunuldu. Yine Varlık Fonu içinde kredi sınırlaması olmaksızın borçlanma hakkı tanındı. Detaylar haberimizde...

Mega projeler için yapılan yeni yasal düzenleme Bankacılık Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişikler Yapılmasına Dair Kanun teklifinin yasalaşması ile beraber hayata geçirilmiş oldu. İSTEYEN KİŞİLER KANAL İSTANBUL ve YERLİ OTOMOBİL PROJESİNE ORTAK OLABİLECEK! Yapılan yasal düzenlemenin ardından isteyen kişilere Kanal İstanbul ve Yerli Otomobil projesi gibi mega projelere fon alarak ortak olma imkanı sunuldu. Sermaye Piyasası Kurulu SPK tarafından açıklanan teklife dair bilgi notu ile “Düzenleme ile aracı kurumlara proje finansmanı kredisi verme, altyapı yatırımları gibi büyük projelerdeki kredilerin menkul kıymetleştirilmesi, bu projelerin nakit akışlarına dayalı menkul kıymet ihraç edilmesi ve proje finansman fonu kurulması imkanları getiriliyor” denilerek vatandaşın projelere ortak olmasının önünün açıldığı söylenmişti. BANKA KREDİSİ YANI SIRA MEGA PROJELER İÇİN YENİ KAYNAK SAĞLANMIŞ OLDU Mega projelerin yapımı için oluşturulan kaynaklar arasına kredilerin yanı sıra bu sayede fon kullanımı ile yeni bir nakit kaynak sağlanmış oldu. Aynı düzenleme ile varlık fonu için de kredi sınırlaması olmaksızın borçlanma hakkı tanındı. 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@