Resmi Gazete İle Yayımlandı: Tarihi Katerina Köşkü Satılıyor!

Kars iline bağlı olan Sarıkamış ilçesi sınırları içerisinde yer alan Tarihi Katerine Köşkü satışa çıktı. Rus Çarı 2. Nikola tarafından 124 sene önce yapılan tarihi köşk turizme kazandırılacak.

Emlak Magazin 25.10.2021 - 14:16 25.10.2021 - 14:16 Gülcan Özer

Osmanlı - Rus savaşı sonrasında Ruslar tarafından ele geçirilen Sarıkamış ilçesinde Rus Çar'ı ve ailesi için 1987 yılında av köşkü olarak inşa edilen Tarihi Katerina Köşük satışa çıkarıldı. 1994 senesine kadar Sarıkamış Tugay Komutanlığı bünyesinde yer alan tarihi yapı aynı sene itibari ile korumalı taşınmaz olarak tescil edilerek Hazine'ye devredilmişti. 

Hazine'ye devir işleminin ardından tarihi köşk pek çok kez farklı projeler ile adının anılmasına rağmen kaderine terk edildi ve bakımsızlıktan büyük hasar gördü. Muhteşem mimarisi ile gören herkesi kendisine hayran bırakan tarihi köşk Kars Valiliği tarafından hazırlanan rapor ile bölge turizmine hizmet ederken aynı zamanda gelecek nesillere de aktarılacak. 

KARS SARIKAMIŞ TARİHİ KATERİNA KÖŞKÜ OTEL OLUYOR! 

Valilik tarafından yapılan teklifi inceleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı ilan ve restorasyon yapılması şartı ile tarihi köşkü yapı ilanına açtı. Resmi Gazete ile yayımlanan kamu taşınmazı tahsis duyurusu ile beraber köşk ilana çıkarılmış oldu. 

100 yataklı otel projesi olarak planlanan Katerina Köşkü'ne iddialara göre kendisi de Karslı olan ve Hollanda'da çalıştığı firmayı satın alarak büyük bir başarıya imza atan işadamı Turgut Torunoğulları talip oldu. Türkiye'de hizmet veren Orka Otelleri'nin ve Hollanda merkezli tencere üretim şirketi Edelstaal Group'un sahibi olan Torunoğulları restorasyon çalışmalarının tamamlanması ile beraber bölgeye yeni bir turizm yatırımı kazandırmış olacak. Çar'ın ve ailesinin av köşkü olarak kullanmış olduğu 21 odalı ve 3 salonlu tarihi yapı hem bakımı yapılarak kurtarılmış olacak hem de Kars ilinde yeni bir turizm yatırımı daha yapılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@