Resmi Gazete İle Yayımlandı! TPAO Mardin, Şırnak, Siirt ve Erzurum'da Petrol Arayacak

Akdeniz ve Karadeniz'de sismik gemilerle yürütülen arama çalışmaları yurt içerisinde de sürecek. 4 ilde TPAO petrol arama kararı aldı!

Gündem 30.07.2021 - 08:47 30.07.2021 - 09:11 Gülcan Özer

Türkiye enerji sektöründe büyük ataklar yapmaya devam ederken enerjide dışa bağımlılığı azaltmak adına özellikle de petrol ve doğalgaz arayışları hız kazandı. Sismik gemilerle Avrupa ülkelerinin tüm karşı çıkmalarına ve yaptırım tehditlerine rağmen Karadeniz ve Akdeniz bölgesinde doğalgaz ve petrol arayışına hız veren Türkiye yurt içerisinde de arama çalışmalarını genişletti. 

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 30 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan petrol hakkına müteallik karar kapsamında Türkiye Petrolleri A.O. Genel Müdürlüğü TPAO için yeni petrol arama izinleri çıkarıldı. Verilen kararlar kapsamında TPAO Erzurum, Siirt, Şırnak ve Mardin illerinde petrol aranacak. 

TPAO PETROL ARAMALARINDA SON DURUM: 4 İL DAHA LİSTEYE EKLENDİ

Türkiye tamamen yerli olan sismik arama gemileri ile Akdeniz ve Karadeniz'de petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına tüm hızı ile devam ederken ilk müjde Karadeniz arama bölgesinden gelmiş, bölgede doğalgaz bulunmuştu. Bulunan doğalgazın Filyos Limanı üzerinden yurda getirilmesi için çalışmalar başlarken yeni kaynakların bulunması için de çalışmalar arttırılmıştı. 

Avrupa ülkelerinin desteklediği Yunanistan başta olmak üzere pek çok ülke Türkiye'ye yaptırım tehdidi savurarak arama çalışmalarını engellese de Türkiye'de arama çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda bugünkü Resmi Gazete ile yayımlanan yeni kararlar ile 4 ilde TPAO tarafından petrol aranacağı ilan edildi. 

tpao-arama-kararı

tpao-arama-kararı-2

TÜRKİYE'DE PETROL VAR MI, BULUNDU MU?

Türkiye 'nin hemen sınır komşusu konumunda olan pek çok ülkede büyük miktarlarda petrol çıkarılması ve komşu ülkelerin petrol zengini olması ülkemizde neden petrol bulunamadığı konusunda sıklıkla tartışmalar yaşanmasına neden oluyor. 

Bazı kişiler Türkiye'de petrol bulunduğu ama çıkarılmasına diğer büyük ülkelerin izin vermediği şeklinde iddialar ortaya atarken uzmanlar ise yaşanan sorunu Türkiye'nin son derece aktif olan fay haritası olarak gösteriyor. Yerin son derece derin bölgelerinden bulunan petroller sık sık hareket eden katmanlar nedeni ile bulunamazken bulunan kuyularda ise çıkarılma maliyetini karşılamayacak kadar az petrol bulunuyor. 

Yer katmanının sürekli olarak hareket etmesi ile hem petrolü bulmak hem de çıkarmak zorlaşıyor ki bu da ödenecek maliyeti arttırıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@