Resmi Gazete'de Acele Kamulaştırma, Kesin Korunacak Hassas Alan, Kentsel Dönüşüm Alanı İlanları Yayınlandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı acele kamulaştırma, kesin korunacak hassas alan ilanı ve kentsel dönüşüm proje alanı ilanına dair kararlar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi

Resmi Gazete'de Acele Kamulaştırma, Kesin Korunacak Hassas Alan, Kentsel Dönüşüm Alanı İlanları Yayınlandı!

Türkiye'nin farklı illerinde bazı taşınmazlara ait alınan kararlar Resmi Gazete''de yayınlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak yayınlanan bu kararlarla acele kamulaştırılacak taşınmazlar, kesin korunacak hassas alan ilen edilen yerler ve kentsel dönüşüm alanı ilan edilen bölgeler açıklandı. Hakkında işlem yapılan bu taşınmazlara dair yeni tasarruflar kamuoyuna duyuruldu.

ACELE KAMULAŞTIRMA KARARLARI

Yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre Kocaeli'nin Dilovası ilçesi sınırları içerisinde rezerv yapı alanı olarak belirlenen sahanın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından acele kamulaştırılacağı açıklandı. Yayınlanan acele kamulaştırma kararına göre 26 ayrı ada üzerinde çok sayıda parsel kamulaştırılacak.

Bir diğer karara göre Erzurum'un Yakutiye ilçesinde Topçuoğlu Mahallesi'nde bazı taşınmazların Gürcükapı Camii Çevresi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Enerji nakil hatlarının yapımı amacıyla Adana, Ankara, Bilecik, Çankırı, Denizli, Gaziantep, Hatay, İzmir, Konya, Manisa ve Mersin'de bazı taşınmazların Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından özelleştirilmesine karar verildi.

Bursa - Karacabey Ayrımı - Zeytinbağı - Mudanya İl Yolu - Gebze - Orhangazi - İzmir Otoyolu Sanayi Bölge Kavşağı ve Bağlantı Yolu Projesi kapsamında belirtilen taşınmazların Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

resmi gazete kararları

KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN İLANLARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanan kararla Balıkesir'in Ayvalık ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kayalık Ada Mevkii Doğal Sit Alanının, Yuvarlak Ada Mevkii Doğal Sit Alanının ve Çankırı Orta ilçesi Sakaeli Köyü Doğal Sit Alanının koruma statülerinin yeniden değerlendirildiği ve belirtilen sınır ve koordinatların kesin korunacak hassas alan ilan edilmesine karar verildiği açıklandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE PROJE GELİŞTİRME ALANI İLANI KARARI

Yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararları içerisinde bir de Kentsel Dönüşüm ve Proje Geliştirme Alanı kararı da yer aldı. Buna göre Niğde ili Merkez ilçede Hıdırlık Mahallesi sınırlarında yer alan bazı alanlar kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edildi.

SONRAKİ HABER