Resmi Gazete'de Yayımlandı! Cumhurbaşkanı İmzaladı, Evi Olmayan Herkesi İlgilendiriyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı Resmi Gazete'de yayımlandı. İlk defa ev sahibi olacaklara devlet desteği ve faizsiz kredi gündemde!

Resmi Gazete'de Yayımlandı! Cumhurbaşkanı İmzaladı, Evi Olmayan Herkesi İlgilendiriyor

2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı Resmi Gazete'de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayladığı program kapsamında ilk kez ev sahibi olacaklara yönelik olarak uygulanan konut hesabı desteğinin genişletilmesi de yer aldı.

Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev aldığı tarihte Berat Albayrak tarafından büyük önem verilen Yapı Tasarruf Sandığı için böylelikle beklenen ilk adım atılmış oldu. Şu anda hali hazırda uygulamada olan konut hesabı sistemi üzerinde iyileştirme yapılacak ve hiç evi olmayanlara ve ilk kez ev alacaklara büyük kolaylıklar sağlanacak.

YAPI TASARRUF SANDIĞI SİSTEMİ NEDİR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı Resmi Gazete ile yayımlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu. Program kapsamına alınan önemli bir düzenleme de konut hesabı sisteminin revize edilerek yapı tasarruf sandığı sistemine evrilmesi oldu. Almanya başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde uygulanıyor.

Türkiye'de ilk olarak 2016 senesinde hayata geçirilen konut hesabı sisteminde vatandaşın bankada düzenli olarak para birikimi yapması durumunda ev alırken devlet tarafından da 2021 senesi için 31 bin 149 liraya kadar hibe para yardımı yapılıyor. 2022 senesi itibari ile sistemi daha yaygın hale getirmek adına konut hesabı değiştirilecek ve Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi ile yoluna devam edecek.

yapı tasarruf sandığı geliyor 2

Sistemin ilk aşamasında konut hesabında olduğu gibi vatandaş ile banka arasında sözleşme imzalanacak ve vatandaş belirlenen tutarlarda aylık düzenli para birikimi yaparak bankada mevduat hesabı açacak. İsteyen kişi bu mevduatı faizli olarak da açabilecek ve parasına birikim yaptığı süre boyunca faiz geliri de elde edebilecek. Vatandaş belirtilen sürenin sonunda ev alması durumunda biriktirdiği paraya ek olarak devletten karşılıksız ve geri ödemesiz hibe para yardımı alırken aynı zamanda bankadan daha düşük faizli konut kredisi de kullanabilecek.

yapı tasarruf sandığı geliyor 1

İLK DEFA EV ALANA FAİZSİZ KREDİ VE DEVLET DESTEĞİ 2021 - 2022 BEKLENTİLERİ NELER?

2021 yılı için ilk defa ev alana konut hesabında düzenli para birikimi yapması durumunda 31 bin liralık hibe para ödemesi yapılırken 2022 senesi için hem bu tutarın arttırılması hem de kamu bankaları ya da Emlak Katılım Bankası üzerinden TOKİ sosyal konut kredisi kampanyasında olduğu gibi yüzde 0,49 faiz oranı ile yani piyasanın çok altında konut kredisi desteği verilmesi hedefleniyor.

Yapı Tasarruf Sandığı sistemi Almanya başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde başarı ile işlerken sistemin ana amacı vatandaşı ev sahibi olmak için birikime yönlendirmek, konut peşinatı sorununu çözmek ve ev alırken borçlanma miktarını düşürmek olarak öne çıkıyor.

SONRAKİ HABER