Resmi Gazete'de yayımlandı! Türkiye'nin ilk dijital yatırım bankası kuruluyor

Resmi Gazete'nin 31817. sayısında BDDK'nı 1,5 milyar TL sermaye ile Türkiye'nin ilk dijital katılım bankası olan Hayat Katılım A.Ş'nin kuruluşuna izin verildi.

Finans 22.04.2022 - 10:36 22.04.2022 - 10:36 Büşra Uluşen

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafında hazırlanan ve bu yıl itibariyle yürürlüğe giren '' Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik '' kapsamında yeni dijital bankaların kurulacağı belirtilmişti. 

Teknolojinin gelişmesi ile tüm dünyada dijital bir yaşama doğru geçiş yapılırken Türkiye'de de bununla ilgili önemli adımlar atılıyor. 

Türkiye'nin ilk dijital katılım bankası kuruluyor!

Resmi Gazete'nin 22 Nisan 2022 Cuma tarihli 31817. sayısında, Karar sayısı: 10164 - 10165 'Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Kararı' açıklandı.

Türkiye'de hayata geçirilecek dijital bankalar için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanan ve bu yıl itibariyle yürürlüğe giren ' Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik ' kapsamında ilk kuruluş izni Hayat Holding'e verildi. 

resmi gazete-1

Kurucu ortaklar Hayat Holding AŞ, Hayat Kimya Sanayi AŞ, AS Tüketim Malları Ticaret AŞ, Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi vew Ticaret AŞ ve Limaş Liman İşletmeciliği AŞ tarafından Türkiye'de asgari 1 milyar 500 milyon lira kuruluş sermayesi ile Türkiye'nin ilk dijital katılım bankasının kuruluşuna onay verildi. 

Resmi adı '' Hayat Katılım Bankası AŞ '' olacak olan banka, yönetmelikte dijital bankalar için belirtilen esaslara göre hizmet vermek için daha sonra faaliyet izni başvurusu yapacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nu faaliyet izni vermesinin ardından ise dijital katılım bankası hizmet vermeye başlayacak. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@