Resmi Gazete'de Yayınlandı Tarife Değişti! İşte Zorunlu Deprem Sigortası Yeni Asgari Prim Tutarları!

Resmi Gazete'nin 17 Kasım 2021 Çarşamba tarihli sayısında yayınlanan tebliğ ile Zorunlu Deprem Sigortası tarifelerinde değişiklik yapıldı. İşte Zorunlu Deprem Sigortası için ödenecek yeni tutarlar.

Emlak Haberleri 17.11.2021 - 03:47 17.11.2021 - 03:47 Engin Uzunoğlu

17 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete'de, “Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” yayınlandı. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yayınlanan tebliğ ile zorunlu deprem sigortası tarifelerinde değişiklik yapıldı. 

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI ASGARİ PRİM TUTARLARI ARTTIRILDI

Yapılan değişiklik ile Zorunlu Deprem Sigortası asgari prim tutarı risk grubuna göre birinci gruptan yedinci gruba kadar sırasıyla 140 TL, 120 TL, 90 TL, 70 TL, 55 TL, 45 TL ve 40 TL olarak belirlendi. Risk gruplarına göre Zorunlu Deprem Sigortası primleri bu tutarlardan daha az olamyacak.  Bu tutarlar değişmeden önce sırasıyla 120 TL, 100 TL, 75 TL, 60 TL, 50 TL, 40 TL ve 35 TL olarak uygulanıyordu. 

zorunlu deprem sigortası tarifeleri

MESKENLER İÇİN AZAMİ TEMİNAT MİKTARI YÜKSELTİLDİ

Yayınlanan tebliğ değişikliği ile Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında bir mesken için verilebilecek azami teminat miktarı yapı tarzı ayrımı olmaksızın 268 bin TL'den 320 Bin TL'ye çıkarıldı. 

Aynı tebliğde yapılan değişiklik ile Sigorta Bedeli Hesabına Esas Metrekare Bedeli betonarme yapılarda 1.508 TL, diğer yapılarda ise 1.040 TL olarak belirlendi. 1 Ocak 2022'de yürürlüğe girecek olan tebliğ ile Zorunlu Deprem Sigortası'nın yeni tarifeleri değişmiş olacak. 

Resmi Gazete'de yayımlanan Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ hükümlerinin Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı tarafından yürütüleceği bildirildi. 

Yapılan değişiklikle beraber Zorunlu Deprem Sigortası primlerinde yükselmeler meydana gelecek. Sigorta şirketlerinin uygulayacakları prim tutarları bu belirlenen asgari prim tutarları üzerinden belirlenecek. Sigorta şirketleri arasında küçük fiyat farklılıkları görülebilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@