Resmi Kira Artış Oranı Zammı Hesaplama 2021! Ekim Ayında Kiralara Kaç TL Zam Gelecek?

TÜİK TEFE TÜFE Eylül ayı enflasyonu için geri sayım başladı. Peki, Ekim ayında kiralara kaç TL zam gelecek, kira zammı nasıl hesaplanır, ev sahibi kiraya en fazla ne kadar zam yapabilir?

Emlak Haberleri 29.09.2021 - 10:15 29.09.2021 - 10:18 Gülcan Özer

Enflasyon rakamları için geri sayım devam ederken gözler Ekim ayı resmi kira artışı zam oranı rakamlarına çevrildi. Ekim ayında açıklanacak olan rakamlar ile beraber milyonlarca kiracı ile ev sahibinin beklemiş olduğu resmi kira artışı zam oranı da açıklanmış olacak. 

Hatırlanacağı üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yasal düzenleme ile enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeniyle resmi kira artışı zam oranı yasal sınırı 12 aylık ÜFE ortalaması yerine 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaya başlanmıştı. 

TÜİK TEFE TÜFE EYLÜL AYI ENFLASYONU NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Resmi kira artış oranı başta olmak üzere pek çok rakamı belirleyecek olan enflasyon raporu Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak. TÜİK TEFE TÜFE Eylül 2021 enflasyon rakamları Ekim ayının ilk haftası içerisinde yer alan 4 Ekim 2021 Pazartesi günü ilan edilecek. 

TÜİK'in resmi internet sitesi üzerinden ilan edilecek olan rakamlar için beklenen rapor saat 10:00 itibari ile yayımlanacak. Yayımlanan raporda yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması ev sahiplerinin kiracılara uygulayabilecekleri en yüksek yasal zam oranı olarak uygulanacak. 

EKİM AYINDA KİRALARA KAÇ LİRA ZAM GELECEK?

Ekim ayı itibari ile kira sözleşmesi sona eren ve zamlı kira ödeyecek olan kiracılar için ev sahipleri yasal kira artışı zam oranı hesaplaması için Eylül ayı enflasyonu içerisinde yer alan 12 aylık TÜFE ortalamasını kullanacaklar. Söz konusu rakam 4 Ekim 2021 Pazartesi günü belirlenecek olan emlak365.com sitemiz üzerinden anında yayımlanacaktır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@