Resmi Sitesinden Duyurdu! Evinde Hasar, Kırık, Dökük Olana 20.000 TL Tadilat Parası Geri Ödemesiz, Tek Seferlik

Evinde eksiği olanlara devlet 20.000 TL hibe para yardımı yapıyor. Geri ödemesiz olan destek Aile Bakanlığı tarafından veriliyor ve evin tadilat işlemlerinde kullanılıyor.

Emlak Haberleri 02.04.2022 - 12:35 02.04.2022 - 12:35 Mustafa Karagöz

Aile Bakanlığı'nın yardım programları kapsamında çok önemli destek ödemeleri bulunuyor. Birçok alanda bakanlık ailelerin yanında olurken en yüksek ödemeler ise barınma alanında sağlanıyor. Barınma yardımı alanlar hem ev alımında hem ev yapımında hemde ev tadilatında destek alabiliyorlar. 2022 yılının Nisan ayında da ödenecek olan barınma yardımı ödemelerinde vatandaşlar daha güzel konutlarda yaşama imkanı elde ediyorlar. 

NİSAN 2022 BAŞVURULARI BAŞLADI ELDEN DİLEKÇE VERİLECEK

Barınma yardımı nisan ayı başvuruları başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na gidecek olan vatandaşlar yazılı dilekçe verecekler. Dilekçe verme işlemleri sonrasında kurum sisteminde yer alan bilgiler ve saha personellerinin çalışmalarına göre bir karar verecek. Karar sonrasında ise barınma yardımı alınıp alınmayacağına ilişkin onay süreci başlayacak. 

Dilekçe verme işlemleri doğrudan bakanlık binasından yapılmayacak. Barınma yardımı başvuruları Sosyal Yardımlar Genel Müdürülüğü yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yapılacak. Başvuru, onay ve ödeme işlemlerini bu kurumlar yürütecek. 

aile bakanlığı 2022 nisan barınma yardımı

20.000 TL, 40.000 TL, 70.000 Aile Bakanlığı Barınma Yardımı Paraları

2022 Nisan ayında betonarme ev inşa etmek isteyenlere 70.000 TL,

2022 Nisan ayında prefabrik ev kurmak isteyenlere 40.000 TL, 

2022 Nisan ayında hazır evini tadilat edeceklere 20.000 TL geri ödemesiz, karşılıksız yardım verilir.

BARINMA YARDIMLARI NEDİR, NASIL ALINIR?

Aile Bakanlığı barınma yardımı ödemelerine dair vatandaşları resmi sitesinden bilgilendirdi. Destek ödemelerinin hangi koşullarda ve nasıl alınağına ilişkin detayları paylaşan bakanlık bildirilen koşula uygun olanlara ödeme yapılacağını açıkladı. 

aile bakanlığı 2022 nisan barınma yardımı2

Barınma Yardımı;

Bakanlık destek ödemesinin hangi durumlarda sağlandığına dair açıklamasında "Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlardır." ifadelerine yer verdi. 

Şart 1

Barınma yardımı şartlarının ilki gelir şartı. Bakanlık hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az (2022 yılı için 1.417,80-TL) olması durumunda ödeme yapacağını açıkladı. 

Şart 2

İkinci şart ise onarımı yapılacak evin  ya da ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olma olarak duyuruldu. 

20.000 TL ev tadilat desteği, 40.000 TL prefabrik ev desteği ve 70.000 TL betonarme ev yardımı için ilan edilen koşulları sağlayanlar ödeme alabilecekler. Detaylar SYDV'lerden ve kurumun sosyal yardım programları sayfasından öğrenilebilir. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@