Resmi Talep Geldi! 2000 Sonrası Emekli Olanların Maaşlarına Zam ve Sosyal Yardım Çağrısı

Türkiye Emekliler Derneği enflasyon oranları sonrasında maaş zammına ilişkin açıklamada bulundu. TÜED Başkanı Kazım Ergün 2000 sonrası emekli olanlar için zam ve sosyal yardım çağrısını iletti.

Finans 04.04.2022 - 15:26 04.04.2022 - 15:26 Mustafa Karagöz

TÜİK enflasyon verilerinin açıklanması ve yıllık enflasyon oranlarının yıllık yüzde 61.14 seviyesine çıkması sonrasında ise emekliler için zam talebi dile getirildi. Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün tarafından yayımlanan yazılı basın açıklamasında, enflasyon oranlarının alım gücüne etkisi hatırlatılarak maddi destek talep edildi. 

EMEKLİLERDEN RESMİ ZAM TALEBİ

Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün tarafından ilan edilen yazılı basın açıklamasında; Mart 2022 enflasyon oranlarının aylık bazda yüzde 5.46 olarak açıklandığı duyuruldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ilan edilen enflasyon oranlarının çarşı ve pazar enflasyonu ile farklı olduğunu iddia eden Kazım Ergün bazı verileri kıyasladı. 

Temel Gıda Oranlarında Enflasyon Kıyaslaması

TÜED Başkanı gıda ürünleri ile konut barınmanın zorunlu harcamalardaki payının yüzde 60'ın üzerinde olduğunu, bu seviyenin aşılmış olmasına rağmen TÜİK sepetinde bu iki kalemin değerinin yüzde 39 düzeyinde olduğunu açıkladı. Gıda ürünleri ile konut etkilerinin ağırlıklarının düşürülmesinin enflasyonun daha düşük çıkmasını sağladığını ifade eden Kazım Ergün şu ifadeleri kullandı. "Ekmek, çay, şeker, bulgur, pirinç, yumurta, baklagiller ve sebzeye erişim, emekliler için lüks olmaya başladı. Emeklilere ödenen aylıklar yetersiz kaldığından, emekli pazara gidemiyor."

resmi-zam-talebi-emekli-nisan-2022

YAZILI BASIN AÇIKLAMASINDA DİLE GETİRDİ

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün enflasyon oranlarında oluşan zorlu rakamların ardından emekliler için bir düzenleme talebinde bulundu. 

Maaşlara yapılması istenilen düzenlemelere dair Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün "Emekli aylıklarına sosyal yardım yapılmaması, en önemli eksiklik olarak görülmeli ve 2000 öncesi dönemde olduğu gibi, emeklilerimize sosyal yardım yapılmalıdır. Alım gücünün düşen emeklilerimiz ek zam bekliyor." ifadelerini kullandı. 

EMEKLİLER NE ZAMAN VE NE KADAR ZAM ALACAKLAR?

3 aylık enflasyon verileri yüzde 22.80 oranında gerçekleşti. SSK ve Bağkur kapsamında emekli olanlar bu enflasyon oranlarıyla, Emekli sandığı emeklileri ise yüzde 7 net zam ve yüzde 7.5 üzeri enflasyon için fark zammı alacaklar. 

Şuan oluşan tabloya göre emeklilere yapılacak zam tuarının yüzde 30 ile yüzde 35 bandı arasında olacağı tahmin ediliyor. Zamlı maaşlar ise ek düzenleme çağrısı kabul edilmez, normal sürece uygun ilerlerse Temmuz 2022 döneminden itibaren geçerli olacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@