Resmi Zam Oranı Bekleniyor! 2022 Ocak Ayı Yasal Kira Zammı Artış Oranı Ne Zaman Açıklanır?

Milyonlarca ev sahibi ve kiracı nefesini tuttu, 2022 resmi kira artış oranı rakamının açıklanmasını bekliyor. Yıllık kira artışı, Ocak 2022 kira artışı zammı ne kadar, ne zaman açıklanır?

Emlak Haberleri 26.12.2021 - 12:40 26.12.2021 - 12:40 Gülcan Özer

TÜİK TEFE TÜFE Aralık 2021 enflasyonu ve Ocak 2022 resmi kira artışı zam oranı için geri sayım başladı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak olan yılın son enflasyon raporu ile beraber hem milyonlarca memur ve emekli için enflasyon farkı zammı hesaplama rakamı belirlenecek hem de ev sahiplerinin kiracılara uygulayabileceği yasal kira artışı zam oranı üst sınırı belirlenmiş olacak. 

Hatırlanacağı üzere yapılan yasal düzenleme ile resmi kira artışı zam oranı için yasal sınır 12 aylık ÜFE ortalaması yerine 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaya başlanmıştı. Böylelikle kiracılar yüksek enflasyon rakamlarından koruma altına alınmıştı. Peki, Aralık ayı enflasyonu ve Ocak 2022 resmi kira artışı zammı oranı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

TÜİK TEFE TÜFE ARALIK 2021 ENFLASYONU, ENFLASYON RAKAMLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından enflasyon raporu her ay takip eden bir sonraki ay içerisinde belirtilen tarihte ilan edilmektedir. Enflasyon sepeti içerisinde yer alan ürünler üzerinden yapılan hesaplama sonucunda o ürünlerin fiyatlarında yaşanan artış üzerinden hesaplanan Aralık ayı enflasyonu 2021 rakamları TÜİK tarafından 3 Ocak 2021 Pazartesi günü ilan edilecek. 

OCAK 2022 KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMA SAAT KAÇTA BELLİ OLUR?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından ilan edilecek olan enflasyon rakamları Ocak ayının ilk haftası içerisinde yer alan 3 Ocak 2021 Pazartesi günü açıklanacak. Enflasyon rakamları arasında yer alan 12 aylık enflasyon oranı ev sahipleri tarafından kiracılarına yapılabilecek en yüksek zam oranı yasal sınırı olarak uygulanacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@