Reuters Beklenti Anketi Sonuçları Açıklandı! Merkez Bankası Ocak 2022 PPK Toplantısında Faiz İndirimi Yapar Mı?

Merkez Bankası'nın Ocak 2022 PPK toplantısında nasıl bir faiz kararı alabileceği merak ediliyor. Reuters bu konuda ekonomistlerle bir anket yaparak sonuçları açıkladı.

Reuters Beklenti Anketi Sonuçları Açıklandı! Merkez Bankası Ocak 2022 PPK Toplantısında Faiz İndirimi Yapar Mı?

Son aylarda yaptığı faiz indirimleri ile tün dünyanın ilgisini çekmeyi başaran Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Ocak 2022 toplantısı büyük bir merakla bekleniyor. Gerçekleşen faiz indirimleri ile Türkiye ekonomisinde kayıplşar hızlanırken Merkez Bankası'nın nasıl bri adım atabileceği merak ediliyor. Merkez Bankası'nın Ocak 2022 faiz kararı hakkında Reuters tarafından bir anket yapıldı. Bu ankete 16 kurum iştirak etti ve faiz kararının ne olabileceğine dair beklentilerini açıkladılar.

MERKEZ BANKASI FAİZLERİ SABİT TUTACAK BEKLENTİSİ

Reuters'in anketine katılan 16 kurumun 15'i Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Ocak 2022 toplantısından faizlerin sabit tutulmasına dair bir karar çıkacağını beklediklerini açıkladılar. Ankete katılın bir kurum ise Merkez Bankası'nın 50 baz puanlık bir faiz indirimi yapmasını beklediğini bildirdi.

YIL SONU POLİTİKA FAİZİNİN YÜZDE 14 OLACAĞI TAHMİN EDİLDİ

Reuters tarafından yapılan beklenti anketinde 2022 yıl sonu politika faizinin ne kadar olabileceği de katılımcılara soruldu. Verilen cevapların ortalamasına göre Merkez Bankası 2022 yıl sonunda politika faizini yüzde 14 seviyesinde tutacak. Ankete verilen cevaplarda yıl sonu politika faizi tahminleri en düşük yüzde 9 olurken en yüksek yüzde 14,75 oldu.

Reuters tarafından düzenli olarak yapılan bu beklenti anketinde 4 katılımcı Merkez Bankası'nın para politikası kararlarının yönünü tahmin etmenin çok güç bir hale geldiğini belirterek ankete katılım göstermeyeceklerini bildirdiler.

MERKEZ BANKASI OCAK 2022 PPK TOPLANTISI NE ZAMAN YAPILACAK?

Merkez Bankası'nın Ocak 2022 faiz kararının çıkacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Daha önce açıklanan toplantı takvimine göre PPK toplantısı 20 Ocak 2022 Perşembe günü yapılacak. O gün saat 14:00'da ise Merkez Bankası'nın Ocak ayı faiz kararı açıklanacak.

SONRAKİ HABER