Rezidans ve Yalı Vergisi ile Emlak Sektörü Gündemi Değişti! Değerli Konut Vergisinde Tartışma Sürüyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından üzerinde çalışılan Yeni Vergi Reformu Paketi ile rant vergisi, değerli konut vergisi gibi ek vergiler emlak sektörü gündemine bomba gibi düştü.

EMLAK HABERLERİ 23.10.2019 - 11:34 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından üzerinde çalışılan Yeni Vergi Reformu Paketi ile rant vergisi, değerli konut vergisi gibi ek vergiler emlak sektörü gündemine bomba gibi düştü. Zaten satışların durma noktasına geldiği lüks konut sektörü gelen vergi yükü ile daha büyük bir krize doğru itilecek!

Bakanlık tarafından üzerinde çalışmaların devam ettiği yeni vergi reformu yasa tasarısı ile gayrimenkul sektörünü yakından ilgilendiren çok sayıda yasal düzenleme geliyor. Değerli Konut Vergisi Nedir?Özellikle de yasa tasarısı içerisinde yer alan değerli konut vergisi büyük tartışma yarattı. İlk taslak çalışmalarına göre konutunun değeri 5 milyon liradan daha fazla olanlar her yıl yüzde 1 ek vergi ödeyecekler. Bu vergiye değerli konut vergisi adı verilecek. Değerli Konut Vergisi İle Lüks Konut Sektörü Tamamen Biter! Konu hakkında değerlendirmede bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Eski yapılarda tadilat maliyetleri çok yüksek olduğu için özellikle emlak vergisi öderken bile zorluk çeken mal sahipleri bu yüksek vergileri ödeyemezler. Bu tür vergiler ancak değeri yüksek olan yeni evler için belki düşünülebilir. Ayrıca henüz taşınmazların belediye rayiç değerlerini düzeltmeden, bu tür vergilerin konuşulması anlamsız.Özellikle emlak vergisine konu cadde ve sokak rayiç değerlerinin bile tam olarak belirlenemediği bir piyasada bu tür ek tahakkuklar adil bir vergi geliri sağlayamaz. Örneğin Şişli'de Teşvikiye caddesinin m2 rayiç bedeli 28 bin 189-TL iken, Bakırköy'de Yüce Tarla Caddesi’nde m2 rayiç değeri 2 bin 214 TL. Taşınmazların değerlerin çok olması içinde oturanların yüksek vergi ödemeye imkanları olduğunu göstermiyor. Bugün Bakırköy, Şişli, Beşiktaş gibi birçok bölgede oturan emekliler geçimlerini gerçekten zor şartlarda sağlayabiliyorlar” diyerek yeni vergiyi eleştirdi. Lüks konut sayısının hayli yüksek olduğuna dikkat çeken Lüks Konut Uzmanı Sühran Aras ise “Ben bölge olarak Bağdat Caddesi’nde bulunuyorum. Bu durumdan en fazla etkilenecek ofislerden bir tanesiyim.Daralmış bir sektöre tekrar yüzde 1’lik bir ek vergi gelmesi bu anlamda ciddi şekilde sıkışıklığa neden olacak. Zaten Türk vatandaşlara çok fazla satış yapamıyoruz. Bu tarz mülkleri daha çok yabancılar alıyor. Bu durumun yabancılar için de itici olacağını düşünüyorum” dedi.Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@