Riskli Alan - Yenileme Alanı İlanları, Arazi Toplulaştırma Ve Acele Kamulaştırma Kararları Resmi Gazete'de Yayınlandı!

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Türkiye'nin farklı şehirlerinde bulunan bazı taşınmazlar hakkında bazı kararlar alındı.

Emlak Haberleri 14.01.2022 - 01:53 14.01.2022 - 01:53 Engin Uzunoğlu

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla bazı Cumhurbaşkanı kararları yayınlandı. Bu kararlarla beraber bazı şehirlerde bulunan taşınmazlar hakkında kararlar verildi. Riskli alan ilanı, yenileme alanı ilanı, arazi toplulaştırma kararı ve acele kamulaştırma kararları Resmi Gazete'de yayınlanıp yürürlüğe girdi.

KAYSERİ'DE RİSKLİ ALAN İLANI

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre Kayseri ili, Melikgazi ilçesi, Battalgazi Mahallesi sınırları içeridine yer alan bazı alanların riskli alan ilan edilmesine karar verildiği bildirildi. Bu alanın afet riski altında bulunduğu ve dönüştürülmesi gerektiği de belirtildi.

KONYA'DA YENİLEME ALANI İLANI

Resmi Gazete'de yayımlanan bir diğer Cumhurbaşkanı Kararı da yenileme alanı ilanı oldu. Buna göre Konya ili, Karatay ilçesi, Akçeşme, Kerimdedeçeşme ve Sarıyakup mahalleleri sınırları içerisinde bulunan alan yenileme alanı olarak belirlendi. 

ERZURUM'DA ARAZİ TOPLULAŞTIRILMASI KARARI

Resmi Gazete'de yayınlanan bir başka Cumhurbaşkanı Kararı'na göre ise arazi toplulaştırma konusunda bir karar alındı. Erzurum ili, Aziziye ilçesi, Ilıca Mahallesi'nde arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetlerinin yapılmasına karar verildi. Yapılacak arazi toplulaştırma uygulaması hakkındaki esaslar da belirlendi. Arazi toplulaştırma sınırları içerisinde olan ama arazi toplulaştırmasına uygun olmayan yerler ile teknik olarak arazi toplulaştırmasına dahil edilmesi uygun olmayan tepelik, taşlık, çukurluk gibi alanların toplulaştırma dışı bırakılacağı bildirildi.

DENİZLİ, TRABZON VE KIRIKKALE'DE ACELE KAMULAŞTIRMA KARARLARI

Resmi Gazete'de yayımlanan acele kamulaştırma kararına göre Denizli ili Tavas ilçesinde linyit işletme ruhsatlı sahalarda maden üretimine devam edilebilmesi için bazı taşınmazların Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

denizli acele kamulaştırma kararı-1

Acele kamulaştırma hakkında bir başka karar da Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre Trabzon ilinin Beşikdüzü - Vakfıkebir devlet yolu ayrımında Vakfıkebir Organize Sanayi İl Yolu Projesi kapsamında bazı taşınmazların Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Alınan bir diğer acele kamulaştırma kararı ise Kırıkkale ili hakkında oldu. Kırıkkale Merkez ilçede bulunan Aşağımahmutlar Mahallesi'ndeki bazı taşınmazların küçük sanayi sitesi yapılması amacıyle Kırıkkale Belediye Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@