Riskli Yapı Tespiti ve 2022 Kentsel Dönüşüm Başvuruları

Oturduğu binasının riskli yapı olduğunu düşünen ve kentsel dönüşüme girmesini talep eden vatandaşlar ne yapacaklar? İşlem süreci nasıl ilerleyecek? 2022 yılı mevzuatına göre yapılacaklar.

Emlak Haberleri 04.12.2021 - 16:45 04.12.2021 - 16:45 Mustafa Karagöz

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın üzerine titrediği konuların ilk sırasında kentsel dönüşüm geliyor. Bakanlık çok uzun süredir kentsel dönüşüm için çok büyük uğraş veriyor ve çok önemli destekler sağlıyor. Bakanlığın sağladığı destekler ise kentsel dönüşüm projelerini daha cazip hale getiriyor. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında sağlanan destekler ile başvuru yapacak olan vatandaşlar ise 2022 yılında sürecin nasıl işleyeceğini merak ediyorlar. 

2022 YILI KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞVURU İŞLEMLERİ

2022 yılında oturduğu yapı için kentsel dönüşüm başvurusunda bulunacak olan vatandaşlar sürecin nasıl başlayıp, neye göre karar verildiğini ve onay sonrası nasıl devam ettiğini araştırıyorlar. Kentsel dönüşüm başvurular için vatandaşların yapacakları tüm işlemleri sizlerle paylaşıyoruz. 

Bir bina için kentsel dönüşüm başvurusunda bulunacak olan vatandaşlar öncelikle bina yönetimi ile ortak karara varacaklar. Ardından  bina adına yapı dayanıklılık testi yaptırılması gerekiyor. Bu test binanın ne durumda olduğunu ve riskli yapı sınıfında olup olmadığını belirliyor. 

Yapı Dayanıklılık Testi Nasıl Yapılır?

Yapı dayanıklılık testi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın lisans sağladığı aracı kurumlar tarafından yaptırılır. Bu kurumları kendi şehriniz için internet üzerinden araştırabilir ve kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Apartmanlarda riskli yapı raporu almak için tek bir kat sahibinin başvuruda bulunması yeterli. Test süreci yaptırılır ve test sonucuna göre yapının riskli olması durumunda kentsel dönüşüm başvurusu yapılır.

Riskli Tespit Edilen Yapılar için Kentsel Dönüşüm Başvurusu

Eğer yapı dayanıklılık testinden binanın durumu riskli çıkarsa, ikinci aşama olan başvuru işlemlerine geçilir. Binanın temeli, duvarları, sağlamlığına göre bina içinde bulunan vatandaşlar testi yapan firma tarafından yönlendiriliyor. Ardından ise yıkım süreci başlıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@