Rize Artvin Havalimanı İçin Çalışmalar Aralıksız Sürüyor! Yüzde 30 Tamamlandı

Türkiye'nin deniz dolgusuna yapılan ikinci havalimanı olma unvanına sahip olan Rize Artvin Havalimanı için çalışmalar gece gündüz aralıksız devam ediyor.

EMLAK HABERLERİ 24.05.2019 - 13:10 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Türkiye'nin deniz dolgusuna yapılan ikinci havalimanı olma unvanına sahip olan Rize Artvin Havalimanı için çalışmalar gece gündüz aralıksız devam ediyor.

Temeli 2 sene önce atılan  Rize'ye bağlı olan Pazar ilçesindeki Yeşilköy'de inşası devam eden Rize Artvin Havalimanı için çalışmalar tüm hızı ile sürüyor. Harfiyat Çalışmaları 2 Gemi ve 120 Kamyonla Devam Ediyor 766 hektarlık dev bir alanda devam eden Rize Artvin Havalimanı inşası için hafriyat çalışmaları devam ederken projede 2 hafriyat gemisi ve 120 kamyon ile deniz dolgusuna devam ediliyor. Rize Artvin Havalimanı için yapılan projelendirmeye göre 266 hektarlık alanda toplam 88,5 milyon taş kullanılarak denize dolgu yapılacak. Projede yürütülen çalışmalarda günlük 90 bin tonluk taş dolgusu yapılıyor. Rize Artvin Havalimanı Ne Zaman Açılacak Rize Valisi Kemal Çeber, şu ana kadar projenin yüzde 30'nun tamamlandığını söyleyerek "Havaalanının yüzde 95 işçiliği dolgu olacak. Yani bu bölümü bitirdik mi yapım işini de tamamlıyoruz. İlimizde çok özel bir havaalanı yapılıyor.Denize dolgu ülkemizin 2’nci havaalanı olacak. Ancak bu havalimanının bir farklılığı var. Ordu-Giresun havaalanında dolgu ortalaması 8 metre, bizde ise 18,5 metre. En derin yerimiz 28 metreye kadar iniyor. Onun için de çok özel teknikler kullanılıyor. Yapımcı firmamızda çok güzel çalışıyor.Biz de düzenli olarak kontrol ediyoruz. Yakında üst yapı ile ilgili çalışmalarına başlanacak. İhalesi yapılacak ve cumhurbaşkanımızın emir buyurduğu şekilde 2020’nin 29 Ekim’ine yetiştirmek, herkesin şu andaki amacı. Ondan sonra da 3 milyon yolcu kapasiteli ve şu anda dünyada hizmet veren geniş gövdeli uçakların da inebileceği nitelikte bir havaalanına kavuşmuş olacağız. Hem Rize olarak hem Artvin olarak bu havalimanı turizmden ticarete her şeyi hareketlendirecek" dedi.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@