Rize Artvin Havalimanı İçin Kritik Karar Resmi Gazete'de! Daimi Hava Hudut Kapısı Ne Demek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılmak için gün sayan Rize Artvin Havalimanı için kritik karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Daimi hudut kapısı ne demek, ne zaman açılacak?

Emlak Haberleri 11.05.2022 - 07:46 11.05.2022 - 08:01 Gülcan Özer

Deniz dolgusu üzerine inşa edilen Türkiye'nin ikinci havalimanı olacak Rize - Artvin Havalimanı projesi için geri sayım devam ederken kritik bir karar açıklandı. 11 Mayıs 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan kritik karar kapsamında 14 Mayıs 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in katılacağı özel törenle açılacak olan havalimanı hudut kapısı olarak ilan edildi. 

RİZE ARTVİN HAVALİMANI HANGİ TARİHTE AÇILACAK, AÇILIŞ TARİHİ NE ZAMAN?

Türkiye'nin mega projeleri arasında yer alan ve aynı zamanda Türkiye'nin 2. deniz dolgusu üzerine inşa edilen havalimanı projesi olma özelliğine sahi Rize - Artvin Havalimanı projesinde açılış töreni için geri sayım başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın memleketinde düzenlenecek olan açılış törenini bizzat gerçekleştireceği açıklanmıştı. 

14 Mayıs 2022 Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan görkemli açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra kardeş ülke Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'de katılacak. 

rize artvin havalimanı kararı

HAVA HUDUT KAPISI NE DEMEK?

Dev açılış töreni öncesi kritik bir karar Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan Rize-Artvin Havalimanının Uluslararası Giriş ve Çıkışlara Açık Daimi Hava Hudut Kapısı Olarak Tespit Edilmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 5540) kapsamında Rize-Artvin Havalimanı daimi hava hudut kapısı olarak ilan edildi. 

Daimi hava hudut kapısı ülkeye giriş çıkış yapacak olan vatandaşlar ile yabancıların yolcu giriş ve çıkışını yapabileceği noktalar olarak tanımlanmaktadır. Alınan yeni karar gereğince Rize-Artvin Havalimanı da artık bu kapsam içerisine dahil edilmiş oldu.

DAİMİ HAVA HUDUT KAPILARI HANGİLERİ?

Antalya Gazipaşa Havalimanı,

Balıkesir Koca Seyit Havalimanı,

Çanakkale Havalimanı,

Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı,

Hatay Havalimanı,

Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı,

Kütahya Zafer Havalimanı,

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı,

Şanlıurfa GAP Havalimanı, 

Tekirdağ Çorlu Atatürk Havaliman, 

Rize Artvin Havalimanı 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@