Rize - Artvin Havalimanı'nı kaç kişi kullandı, kaç uçuş yapıldı?

Mayıs ayında hizmete açılan Rize - Artvin Havalimanı'nı açılıştan sonra kaç kişi kullandı, kaç uçuş yapıldı merak konusu oldu. İşte Rize-Artvin Havalimanı yolcu sayısı.

Gündem 18.06.2022 - 09:56 18.06.2022 - 09:56 Büşra Uluşen

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 1000 hektarlık alanda inşa edilen Rize - Artvin Havalimanı geçtiğimiz ay coşkulu bir törenle açılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımıyla gerçekleşen açılış büyük ses getirmişti. 

Rize- Artvin Havalimanı dünyada 5'inci sırada!

Temeli 2017 yılında atılan havalimanı, 3 milyon metrekarelik deniz dolgusu üzerine 100 milyon taş kullanılarak yapıldı. Toplam 4,4 milyar TL'ye mal olan Rize - Artvin Havalimanı, 32 bin metrekare terminal binası ve diğer destek binaları ile toplam 47 bin 133 metrekare kapalı alandan oluşuyor. 

135 bin metrekareden fazla peyzaj alanına sahip olan havalimanının 49 bin metrekaresi Karadeniz'in coğrafi özelliklerine uyumlu olarak ve İstanbul'un fethini temsilen 1453 ağaç ile donatıldı. 

Aynı zamanda Türkiye'nin 58'inci havalimanı olan Rize - Artvin Havalimanı, Ordu - Giresun Havalimanı'ndan sonra Türkiye'nin 2'nci; Japonya, Honk Kong ve Güney Kore'nin ardından ise dünyanın 5'inci deniz dolgusu üzerine inşa edilen havalimanı olma özelliği taşıyor. 

Rize - Artvin Havalimanı'nı kaç kişi kullandı, kaç uçuş yapıldı?

Yaklaşık 1 ay önce açılışı yapılan ve ilk seferin yapıldığı Rize - Artvin Havalimanı'nında bu süreçte 372 uçuş yapıldı ve toplam 48 bin 103 yolcu kullandu. Yaz sezonunun başlaması ve Kurban Bayramı'nın yaklaşıyor olması nedeniyle havalimanından daha fazla uçuş ve daha fazla yolcu taşınması bekleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@