Rize'de Dere Yatağındaki 7 Katlı Bina İçin Yıkım Kararı Çıktı

Rize'de yaşanan büyük sel felaketi sonrası gündeme gelen dere yatağındaki 7 katlı kaçak binanın imar barışı başvurusu yaptığının ortaya çıkması büyük tartışma yaratmıştı.

Kentsel Dönüşüm 20.09.2018 - 20:00 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Rize'de yaşanan büyük sel felaketi sonrası gündeme gelen dere yatağındaki 7 katlı kaçak binanın imar barışı başvurusu yaptığının ortaya çıkması büyük tartışma yaratmıştı.

Binanın kentsel dönüşümden yararlanıp yararlanmayacağı büyük merak konusu olurken sonunda beklenen karar açıklandı. Söz konusu binanın yıkılacağı açıklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı söz konusu binanın olduğu dere yatağını satın alarak kamulaştırma yapılacağı gerekçesi ile binaya yapı kayıt belgesi verilmemesine karar verdi. Karara İtiraz Etmeyeceğiz! Büyük tartışmaya neden olan 7 katlı binanın sahipleri arasında yer alan Nihat Yazıcı bakanlığın kendileri ile yakından ilgilendiğini belirterek "Yakın bir zamanda sel afeti yaşadık. Binamız gündeme geldi.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da binamızla ilgili yıkım kararı aldı. Bizim de buna itirazımız yok. Arazimiz kamulaştırılacak ve binamız yıkılacak. Biz de bundan böyle köyde yaşamayı düşünmüyoruz. 6 kardeş birlikte yeni bir hayat kuracağız.Dere ve yağmur olmayan bir yerde yaşamımızı sürdüreceğiz" diyerek karara itiraz etmeyeceklerini açıkladı. Konu hakkında açıklama yapan Muradiye Belediye Başkanı Musa Süreyya Balcı ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen kararın ardından "Binanın yıkılması ile o alanda yaşanan sorun da ortadan kalkacak. Vatandaşlarla karşılıklı mutabakatı ile anlaşma sağlandı. Vatandaşlarımız hiçbir suretle mağdur edilmeyecek" açıklamasında bulundu. Haber Kaynağı: emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@