Rönesans Holding'den Ceyhan'a 1,7 Milyar Dolarlık Uluslararası Yatırım!

Rönesans Holding, Ceyhan Endüstri Bölgesi'nde 62 hektarlık alanda faaliyet gösterecek Ceyhan polipropilen üretim tesisi için 1,7 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Emlak Haberleri 09.10.2021 - 19:02 09.10.2021 - 19:06 Engin Uzunoğlu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün temeli atılan Ceyhan polipropilen üretim tesisine ilişkin yatırım bilgileri belli oldu. Türkiye'nin önemli inşaat firmalarından olan Rönesans Holding bu proje için 1,7 milyar dolarlık yatırım planlaması yapıldığını açıkladı. 

RÖNESANS HOLDİNG'DEN 1,7 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Ceyhan polipropilen üretim tesisinda yakıt ihtiyacı üretilen hidrojenin kullanılması ile karşılanacak. Tesisin elektrik ihtiyacı ise Rönesans Holding'in hidroelektrik santrallerinden tedarik edilerek kullanılacak. Toplam enerjinin yüzde 80'i ise yenilenebilir enerji kaynaklarından kullanılmış olacak. 

Polipropilen alanında Türkiye'nin en büyük yatırımının altın aimza atacak olan Rönesans Holding, bu tesiste Türkiye'nin yıllık polipropilen üretim kapasitesini 3 kat arttıracak. Bu üretim ile toplam ithalatın ise yüzde 20'lik kısmı karşılanmış olacak. Yıllık 450 bin ton üretim yapacak olan tesis 2025 yılında faaliyete geçecek. Ceyhan Polipropilen tesisi Türkiye'nin dış ticaret dengesine yıllık 250 milyon dolarlık katkı sağlayacak. 

ULUSLARARASI ŞİRKETLERLE İŞBİRLİĞİ YAPILACAK

Rönesans Holding tarafından yapılacak olan Ceyhan Polipropilen üretim tesisinin ana ortaklarından birisinin de Cezayir'in milli enerji şirketlerinden Sonatrach olduğu bildirildi. Tesiste en güncel teknolojik alt yapı kullanılacak ve ana ortak Sonatrach 2040 yılına kadar yılda 550 bin tonluk hammadde sağlayacak. Ayrıca ABD'li UOP Honeywell ve Hollandalı LyondellBasell projenin teknoloji alt yapısının lisansörleri olacak. 

Ceyhan polipropilen üretim tesisinin inşa sürecinde mühendislik çözümleri için de yapılan planlama açıklandı. Buna göre mühendislik çözümleri, tedarik ve inşaat faaliyetlerinin devam ettirilmesi için Rönesans Holding ile İspanyol şirket Tecnicas Reunidas ortaklık yapacaklar. 

Ceyhan Polipropilen üretim tesisinde üretim yapılmaya başlandıktan sonra bu ürünlerin Türkiye'de tüm firmalara dağıtılmasına yönelik de bir iş birliği yapıldığı bildirildi. Buna göre Belçika merkezli olan ve 55 ülkede 50 bin müşteriye hizmet eden Ravago şirketi ile ortak bir çalışma yapılacak. Ayrıca projenin inşaat ve işletme döneminde de operasyon ve bakım hizmetlerinin yönetimi için de 27 ülkede faaliyet gösteren Fransız şirket SPIE ile çalışılacak. 

Ceyhan Polipropilen üretim tesisi yatırımını yapacak olan Rönesans Holding bunun yanında bölgenin sıvı yük depolama ve terminal hizmetlerinin sağlanabilmesi için Norveçli firma Stolt-Nielsen grubu ile ortak bir yatırım yapacak.

Yaklaşık 1300 hektarlık bir alan üzerine inşa edilecek olan Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi maliyet ve zaman yönetimi açısından oldukça avantajlı bir konuma sahip olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@