Ruslara yasak geliyor, konut almak için Türkiye'ye akın edecekler!

Rusya - Ukrayna savaşı devam ederken Avrupa Birliği yeni yaptırımları devreye sokuyor. Son olarak Rusların mülk satın almasına getirilecek yasak sonrasında Türkiye'de konut fiyatları tekrar patlayacak

Emlak Haberleri 08.05.2022 - 02:37 08.05.2022 - 02:37 Büşra Uluşen

Rusya - Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa tarafından Rusya ve Rus vatandaşlarına yönelik yaptırımlar gitgide ağırlaşıyor. Avrupa Komisyonu, Rusya için hazırladığı altıncı yaptırım paketi kapsamında Rus şirketleri ve vatandaşlarının mülk edinmesine yasak getirmek için kolları sıvadı. Teklifin kabul edilmesi halinde, vatandaşların hem mülk edinmesine hem de mülk devrine yasak getirilecek. 

Ruslar konut almak için Türkiye'ye koşacak

Söz konusu yaptırımda, uygulamanın üye devletler tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe gireceği ifade ediliyor. 

Yaptırım kararı en fazla Avrupa Birliği'nde ikinci bir vatandaşlığı ya da oturum izni bulunmayan Rus vatandaşlarını etkileyecek. Emlak şikrketi Makromir'den Oleg Platonov'un açıklamalarına göre, daha önceki yaptırım paketilerinde paralar için getirilen sınırlamalar sebebiyle Avrupa'dan mülk satın almanın zorlaştırıldığı fakat alınacak yeni karar ile mülk almanın tamamen yasaklanacağını ifade ediyor. 

Platonov, bu yasağın kabul edilmesi durumunda iş kurmak veya yaşamak için vatandaşların Türkiye, Gürcistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Sırbistan gibi ülkelere yöneleceğini öngörüyor. Fakat bu ülkelerde de mevcut savaş nedeniyle konut fiyatları bir hayli yükseldi. 

Konuyu değerlendiren birçok uzman, Avrupa Birliği'nin yaptırım uygulaması halinde Rus vatandaşlarının Türkiye'de özellikle yazlık bölgelere akın edeceğini ve bunun konut ve kira fiyatlarını artıracağını öngörüyor. 

Öte yandan savaş sonrasında Türkiye'ye gelen Rus ve Ukraynalı sayısı zirveye çıktı. Ülkemizden daha öncede konut alan iki ülke vatandaşları, savaştan sonra özellikle Antalya gibi kıyı bölgelerine yerleşmeye başladı. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@