Rusya Almadı 5 Bin Ton Domates Sınır Kapısında Çöpe Gitti

Türkiye'nin önemli domates ihracatı yaptığı Rusya 150 bin tonluk kota dolduğu gerekçesiyle 5 bin ton domatesi almadı. Rusya'nın almadığı bu domatesler ise 28 gün bekletildi ve çöpe gitti.

GÜNDEM 24.02.2020 - 17:16 15.07.2021 - 00:09 Emlak 365

Türkiye'nin önemli domates ihracatı yaptığı Rusya 150 bin tonluk kota dolduğu gerekçesiyle 5 bin ton domatesi almadı. Rusya'nın almadığı bu domatesler ise 28 gün bekletildi ve çöpe gitti.

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan İdlib geriliminin ardından domates konusunda da sorun yaşandı. Rusya kapısına kadar giden 5 bin ton domates Rusya'nın 150 bin tonluk kotanın dolduğunu ifade etmesiyle yurda geri döndü. Rusya kapısında 28 gün bekleyen domatesler, tırlarda çürüdüler. 5 BİN TON DOMATES TIRLARDA ÇÜRÜDÜCHP Antalya Milletvekili Aydın Özer konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamalarında, Antalya’nın Kaş ilçesindeki Kınık Toptancı Hali’ne gelen domateslerin büyük bölümünün ziyan olduğunu belirtti. Aydın Özer konuşmasında Rusya'nın 150 bin tonluk kotanın dolmadığını ve 50 bin ton daha artırılmasını ifade ettiğini ancak bizim bakanlıklarımızın ağzını açmadıklarını söyledi. “Yıllık 1 milyon ton domates ihtiyacı olan Rusya, neden kapıdaki domateslerin çürümesine yol açtı? Peki, neden bunca zamandır bizim taraftan resmi bir açıklama yapılmadı? Mesela neden 150 bin tonluk kotanın dolduğunu ihracatçılar birliği söylüyor da, bakanlarımızın ağzını bıçak açmıyor? İdlib sürecindeki yanlış politikanın buna etkisi nedir? İdlib krizi bizim domatese kadar geldi mi?.”CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer konuşmasının devamında ayrıca Tarım ve Ticaret Bakanlıklarından açıklama beklediklerini söyledi. Üreticilerin büyük mağduriyet yaşadıklarını söyleyen Aydın Özer bu insanların kendilerini yapayalnız hissettiklerini, bu insanları üretim kopması durumunda yiyecek sebze bulunmayacağını belirtti. 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@