Rusya Türk Müteahhitleri Zora Soktu: 21 Milyar Dolarlık Projeler Savaşa Takıldı

Türk müteahhitlerin en çok iş yaptıkları en büyük pazarlardan biri olan Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaş büyük bir endişeye neden oldu.

Emlak Haberleri 27.02.2022 - 13:12 27.02.2022 - 13:12 Gülcan Özer

Türklerin en büyük pazarları arasında yer alan Rusya ile Ukrayna arasında Perşembe günü patlak veren savaş ve Rusya'ya yönelik olarak açıklanan yaptırım kararları Türk müteahhitlerin de büyük panik yaşamasına neden oldu. Türk müteahhitlerin Rusya ve Ukrayna pazarında devam eden 21 milyon dolarlık işlerinin bulunduğu açıklandı. 

1972 senesinden bu yana Türk müteahhitler Rusya pazarına iş yaparken konu hakkında açıklama yapan Türkiye Müteahhitler Birliği TMB son durum hakkında bilgi verdi. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren yapmış olduğu açıklamasında şu anda birbirleri ile savaşan Rusya ve Ukrayna'da devam eden yaklaşık 150 projenin değerinin 21 milyar dolar olduğunu duyurdu. 

UKRAYNA - RUSYA SAVAŞI TÜRK İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ VE MÜTEAHHİTLERİ NASIL ETKİLER?

Son dönemde Ukrayna'da başlayan alt yapı projelerinin büyük bir bölümünü Türk müteahhitler üstlenirken konu hakkında açıklama yapan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Eren, “Ukrayna’da toplam 3 milyar dolar değerinde yeni aldığımız, başlayan veya başlayacak projelerimiz var. 1972’den bugüne kadar Ukrayna’da üstlendiğimiz proje tutarı da yaklaşık 9 milyar dolar” dedi.

İki ülke arasında Perşembe günü başlayan savaşta Rus birliklerin bugün Ukrayna'nın ikinci büyük şehri olan Harkov'a girdikleri duyurulmuştu. Rusların Ukrayna'nın başkenti Kiev'e doğru ilerleyişi sürerken iki ülke arasında müzakere çalışmaları da sürüyor. Ruslar'ın Belarus'ta müzakere çağrısına Ukrayna yönetimi İstanbul'u adres göstererek yanıt vermişti. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@