Rusya - Ukrayna Antalya'da Masaya Oturdu, Altın Fiyatlarında Rüzgar Tersine Döndü! Savaş Biterse Altın Fiyatları Ne Olur

Dünyanın gözü Antalya'da gerçekleştirilecek olan Rusya - Ukrayna Dışişleri Bakanları toplantısına çevrilirken altın fiyatları ve brent petrol fiyatında düşüş başladı. Altında son durum ne?

Finans 10.03.2022 - 10:43 10.03.2022 - 10:43 Gülcan Özer

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ev sahipliğinde Antalya'da düzenlenecek olan Antalya Diplomasi Forumu için Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba'nın bir araya gelecek olması bile altın fiyatları ve brent petrol fiyatını düşürmeye yetti. Dün ABD Başkanı Powell tarafından açıklanan Rus petrolüne ambargo uygulanacağı haberi ile 140 dolar seviyesine tırmanan brent petrol 2 ülkenin barış masasına oturacağı haberi ile 105 dolara kadar çekildi. 

Gelen olumlu açıklamalar sonrasında brent petrol fiyatında yaşanan düşüş ile beraber yapılacağı açıklanan benzin ve motorin zammı da geri çekilirken gözler toplantı sonrasında yapılacak olan açıklamalara çevrildi. Toplantıdan olası bir barış ve uzlaşı açıklamasının gelmesi durumunda ise altın fiyatlarının ne olacağı merak konusu oldu. 

RUSYA - UKRAYNA SAVAŞI BİTERSE ALTIN FİYATLARI NE OLUR, DÜŞER Mİ?

Rus ordusunun Ukrayna topraklarına girmesi ile beraber hem brent petrol hem de ons altın fiyatında sert bir yükseliş yaşanmış, fiyatlar adeta alev alarak roket hızında yukarıya doğru tırmanmıştı. Özellikle de brent petrol fiyatında yaşanan yükseliş akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıması nedeni ile mağduriyet yaratırken ons altının fiyatı 2 bin doları, gram altının fiyatı ise 940 TL sınırını aşmıştı. Barış masasının kurulması dahi fiyatları düşürmeye yetti. 

10 mart altın fiyatları

Uluslararası piyasada brent petrolün fiyatı 140 dolardan 105 dolara kadar düşerken ons altının fiyatı ise 1.981 dolar seviyesine kadar geri çekildi. Gram altının alış fiyatı 939,11 TL, satış fiyatı ise 939,31 TL seviyesi ile dolar kurundan aldığı destekle yerini korumaya çalışırken çeyrek altının alış fiyatı 1.527 TL ve satış fiyatı ise 1.545 TL seviyesine düştü. 8 Mart 2022 tarihinde 2 bin 70 dolar rakamını görerek tarihi zirvesini gören ons altının fiyatı 1.976 dolara kadar çekilirken an itibari ile yeniden 1.980 dolar seviyesine çıkarak 2 bin dolar barajını zorlamaya devam ediyor. 

Altın ve brent petrol fiyatı için gözler Antalya'da düzenlenen barış toplantısı sonrası yapılacak olan açıklamalara çevrilecek. Ateşkes kararı çıkmasa dahi 2 ülkenin vereceği olumlu ve nispeten daha barış yanlışı mesajların dahi altında düşüşü tetikleyebileceği belirtiliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@