Rusya - Ukrayna Gerilimi İle Petrol Fiyatları Tırmanıyor! Benzin Ve Motorin Fiyatlarında 1 TL'ye Varan Yeni Zam İddiası!

Akaryakıt ürünlerine yeni haftada zam gelecek mi? Akaryakıt piyasasında son gelişmeler neler? Benzin ve motorin fiyatlarına yeni zam yapılacak mı?

Finans 20.02.2022 - 20:21 20.02.2022 - 20:21 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de son dönemlerde vatandaşların en çok şikayet ettikleri konuların başında akaryakıt zamları geliyor. Akayakıt ürünlerine ciddi oranlarda zam yapılması vatanbdaşların bütçelerini oldukça zorluyor. Otomobil sahipleri artık araçlarını kullanırken akaryakıt maliyetlerini düşünmek zorunda kalıyorlar. Peki akaryakıt piyasasında son gelişmeler nelerdir? Akaryakıt ürünleri için yeni zam var mı? Benzin ve motorin fiyatları yine artacak mı? Küresel piyasalarda petrol fiyatlarının son görünümü nedir?

SAVAŞ RİSKİ PETROL PİYASALARINI VURUYOR

Dünyada tüm piyasalar Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş riskine odaklanmış durumdalar. Dünyanın önemli petrol üreticisi ülkelerinden olan Rusya'nın yaşanan gerilimde taraf olması petrol piyasasını olumsuz etkiliyor. Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmek için sınırdaki askerlerinin sayısını arttırması ve ABD'den her an savaş çıkabileceğine dair açıklamaların gelmesi, bölgeden sıcak çatışmaların başladığına ilişkin resmi olmayan bilgi akışı petrol fiyatlarını olumsuz etkiliyor.

Geçtiğimiz hafta Rusya ile NATO arasındaki diyalog kurulmasına dair olumlu haberler petrol fiyatlarında gerilemeleri sağlamıştı. Ancak bu bahar havası uzun soluklu olamadı. Artan gerilim sonucunda petrol fiyatları yeniden yükselişe geçti. Brent petrolün varili 94 Dolar seviyesine dayandı. Artan petrol fiyatları dünyada yeni bir petrol krizine işaret etse de tüm ümitler Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin diyalog yoluyla çözüme kavuşturulmasına bağlandı. Savaş riskinin ortadan kalkması petrol fiyatlarında sert düşüşlerin meydana gelmesini sağlayabilecek.

TÜRKİYE'DE AKARTAKITA YENİ ZAM VAR MI?

Küresel petrol piyasalarındaki fiyat artışları çok yakından takip edilmeye devam ediliyor. Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını hesaplayarak zam veya indirim gibi değişimleri resmen duyuran kurum olan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yeni haftada akaryakıt zamlarına dair duyuruların yapılabileceği iddia edildi. Artan petrol fiyatları ve dolar kurundaki hafif yükselişlerin ben benzinde hem de motorinde zam sonucu doğurabileceği sektör uzmanlarında iddia ediliyor. 

BENZİN VE MOTORİNE NE KADAR ZAM GELECEK İDDİASI!

Petrol sektörü uzmanları maliyet artışlarının yeni bir zammı şimdidden gerektirdiğini dile getiriyorlar. Bu konuda yeni haftanın ortasında bir değerlendirme yapılıp zam miktarının belirlenebileceği bildirildi. Olası bir zam uygulamasında benzinin litre fiyatına 75 kuruş ile 95 kuruş arasında, motorinin litre fiyatına ise 80 kuruş ile 1 TL arasında zam yapılabileceği iddia ediliyor

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@