Rusya - Ukrayna Krizi Türk Müteahhitlik Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan krizin Türk müteahhitlerini nasıl etkileyebileceğini açıkladı. 

Emlak Haberleri 23.02.2022 - 18:03 23.02.2022 - 18:03 Engin Uzunoğlu

Rusya’nın Ukrayna’ya dair planlarını devreye sokup askeri gücünün bölgeye yerleştirmesi ile zirveye çıkan krizin şoku tüm dünyada yaşanıyor. Piyasalarda bu krize dair fiyatlamalar devam ediyor. Konunun Türkiye için ise ayrı bir önemi bulunuyor. Türkiye’nin müteahhitlik sektörünün hem Rusya’da hem de Ukrayna’da önemli projeleri bulunuyor. 

RUSYA'DA 95 MİLYAR DOLARLIK İNŞAAT İŞİ ÜSTLENİLDİ

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Ukrayna – Rusya krizinin Türk müteahhitlik sektörüne yansımalarını değerlendirdi. Rusya’nın Türk müteahhitleri için uzun yıllardır çok önemli bir pazar olduğunun altını çizen Erdal Eren, “Türk müteahhitleri 1972 yılından beri Rusya’da 95 milyar dolarlık iş üstlendiler. Son 3 yılda müteahhitlerimizin Rusya’dan aldıkları işlerin toplamı yaklaşık 22 milyar dolar oldu. Şu anda müteahhitlerimizin Rusya’da 21 milyar doları bulan 150 projesi olduğunu biliyoruz.” dedi.

UKRAYNA'DA TÜRK MÜTEAHHİTLERİNİN İNŞAAT İŞLERİ BULUNUYOR

Ukrayna’da müteahhitlik sektörünün iş hacmine dair de değerlendirme yapan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren , “Ukrayna’da son yıllarda artan bir iş alışımız bulunuyor. Bu kapsamda 2019’da 7, 2020’de 10 ve 2021’de 34 sözleşme imzalanmış. Ukrayna’da başlayan veya başlayacak olan projelerin toplamı yaklaşık 3 milyar doları buluyor. 1972 yılından beri de Ukrayna’da 9 milyar dolarlık proje üstlenmişiz. Ukrayna, AB’den gelen fonlarla altyapı projelerini hızlandırıyor ve bu projelerin önemli bir kısmını da Türk müteahhitleri alıyor. Şu anda bazı firmalarımız Ukrayna’daki yol projelerinin ihalelerine teklif vermek için hazırlık yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

TÜRK MÜTEAHHİTLER 2 YILDIR DONETSK VE LUHANSK'TAN UZAK DURUYOR

Ukrayna’nın Rusya ile krize neden olan Donetsk ve Luhansk bölgelerinden Türk müteahhitlerinin son yıllarda uzak durmaya çalıştıklarını söyleyen Erdal Eren, “Ukrayna’nın sorun yaşanan bölgelerinde Türk müteahhitlerimizin proje üstlenmediklerini söyleyebiliriz. Meslektaşlarımız bugün yaşanmakta olan krizi önceden hissederek 2 yıldır o bölgeden uzak duruyorlar. Bunda Dışişleri Bakanlığımızın uyarıları da etkili oldu.” şeklinde konuştu. 

ENERJİ MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞ İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ ZORLAYACAK

Ukrayna krizinin Türk müteahhitlerini enerji maliyetleri açısından zorlayabileceğini söyleyen Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren , “Ukrayna krizinde Türk müteahhitleri enerji maliyetlerinin artışından da etkilenecektir. Bu hem yurt içinde hem de yurt dışında yapılan inşaat projelerinde maliyet artışı sonucuna neden olacaktır. Bundan tüm dünya etkilenecektir ama bizim sektörümüzün zorlu şartlarının artacağı muhakkak.” dedi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@