Rusya Ukrayna Savaşı Devam Ederken ABD'den Kritik Bir Hamle Geldi

Rusya Ukrayna savaşı devam ederken ABD'den savaşın seyrini değiştirecek kritik hamle geldi. ABD Başkanı Joe Biden'in imzaladığı yasa ile savaşın seyri değişecek.

Gündem 10.05.2022 - 11:50 10.05.2022 - 11:50 Gülşah Konuk Akın

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları hala devam ediyor. Savaş devam ederken ABD Başkanı Joe Biden, daha önce Temsilciler Meclisi ve Senato'da onaylanan Ukrayna'nın Rusya tarafından kendilerine yönelik yapılan saldırılara karşılık verebilmesi için askeri imkanların sağlanmasını kolaylaştırma amaçlı olan 2022 Ukrayna Demokrasi Savunması Ödünç Verme ve Kiralama Yasası'nı imzaladı.

BİDEN AÇIKLAMA YAPTI
Savaşın seyrini değiştirecek imzayı atan Biden: “Ukrayna hükümetini, Ukrayna halkını ve onların ülkeleri ile demokrasilerini Putin'in acımasız savaşına karşı savunma mücadelesini doğrudan destekleyen önemli tasarıyı imzalıyorum. “Mücadelenin maliyeti ucuz değil, ancak saldırganlığa boyun eğmek daha da maliyetli” ifadelerini kullandı.

joe-bidenden-kritik-imza

Biden tarafından imzalanan yasa ile ABD, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarından etkilenen müttefiklere askeri yardım verilebilecek ya da kiralanabilecek. ABD Başkanı Joe ABiden'in zaten askeri ekipmanları kiralama ya da ödünç verme yetkisi bulunuyor. Yasa ile bu daha da kolaylaşmış olacak. Biden'in imzaladığı yasa İkinci Dünya Savaşı'nda müttefiklerin Hitler'i yenilgiye uğratmasına yardım eden Ödünç Verme Yasası ile benzerlik gösteriyor.

ABD UKRAYNA'YA 3,8 MİLYAR DOLAR YARDIM YAPTI
Geçtiğimiz cuma günü Biden, Ukrayna'ya yapılacak 120 milyon dolar değerindeki yeni askeri yardım paketini açıklamıştı. Şubat ayında Rusya'nın saldırılarının başlamasından bu zamana kadar ABD'nin Ukrayna'ya yaptığı yardımlar toplamda 3,8 milyar dolara ulaşmış oldu.  Yine Biden tarafından geçtiğimiz cuma günü açıklanan güvenlik yardım paketi de Kongre'den onay alınmasına gerek kalmadan ABD ordusunun cephaneliklerinde bulunan fazla silahlar üzerinden yardım yapılmasını sağlayacak.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@