Rusya Ukrayna Savaşı Sonrası Borsa İstanbul BIST 100 ve BIST 30 Nasıl Açılacak?

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı askeri operasyon sonrası para piyasalarında son durum merak ediliyor. Peki piyasalar savaş haberine nasıl tepki verecek? BİST100 ve BIST30'da son durum.

Finans 24.02.2022 - 08:59 24.02.2022 - 09:02 Mustafa Karagöz

Türkiye'nin karşı kıyısında savaş resmen başladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, askeri operasyonun başlatıldığını tüm dünyaya duyurdu. Savaşın başlamasının ardından ise Türkiye'de Bist 100 ve Bist 30 endekslerinin güne nasıl açılacağı merak ediliyor. 

UKRAYNA'DA SON DURUM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın çeşitli bölgelerinde operasyonların başladığını duyurdu. Bölgeden gelen ilk haberlerde Ukrayna'ya ait deniz kuvvetleri, hava kuvvetleri ve haa savunma sistemleri hedef alındı. Ayrıca Rus ordusuna ait birliklerin Ukrayna'nın doğusundaki Donbas'a özel askeri operasyon başlattıklar.

Ukrayna'dan gelen açıklamalarda ise başkent Kiev ile birlikte Harkov, Kramatorsk, Mariupol, Mykolaiv, Odesa kentlerinde art arda patlamalar yaşandığı yönünde. Rusya'nın işgalinin başlamasının ardından ise ABD'den ve NATO'dan açıklama geldi. Yaşanan gelişmeler sonrası ise can kaybı ve diğer kayıplara ilişkin bilgi verilmedi. Tüm bunlarla birlikte Rus askerlerinin, ayrılıkçı bölgelerin ötesine geçip geçmediğine ilişkin bir açıklama yapılmadı.

SAVAŞ GÜNÜNE BİST 100 VE BIST 30 NASIL BAŞLAYACAK?

Rusya Ukrayna gerilimi ile Borsa İstanbul haftaya negatif yönlü başlamıştı. Gelen açıklamalar ve askeri operasyon gerilimi ile savaş öncesinde Borsa İstanbul bir ara 2000 puan altını görmüş daha sonra toparlanmıştı. Savaş haberleri ile yeni güne başlayacak olan Borsa İstanbul'da endekslerin negatif yönlü güne başlayabileceği değerlendiriliyor.Ancak bölgeden gelecek açıklamalar ve Türkiye'nin tutumuna göre piyasaların gün içerisinde şekillenmesi bekleniyor. ABD ve diğer piyasalardan gelen verilerde piyasaların geri çekildiği yönünde. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@