Rusya Ukrayna Savaşı Türkiye'de Buğday Krizi Tetikleyecek! Savaş Ekmek ve Un Fiyatlarını Vurabilir!

Rusya ve Ukrayna arasında olası bir savaş çıkması halinde buğdayda Rusya'ya bağımlı olan Türkiye'yi zor günler bekliyor. Uzmanlar, ekmek ve un fiyatlarında patlama yaşanabileceğini ifade ediyor.

Finans 22.02.2022 - 12:07 22.02.2022 - 12:07 Büşra Uluşen

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilimin doruğa çıkması beraberinde savaşı getiriyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk ve Luhansk bölgeleri için bugün askeri birliklerini iki bölgeye gönderdi. 

İki ülke arasında savaş çıkması halinde bu durumdan en fazla etkilenecek ülkelerden biri Türkiye oluyor. Türkiye, buğdayda ithalatın yüzde 85'ini Rusya ve Ukrayna'dan sağlıyor. Bu da demek oluyor ki olası bir savaş halinde buğday krizi çıkacak ve fiyatlar ne yazık ki patlayacak. 

rusya ukrayna buğday

SAVAŞ TÜRKİYE'Yİ VURACAK, EKMEK VE UN FİYATLARI PATLAYACAK!

Uzmanlar, Rusya ve Ukrayna arasında savaş çıkması halinde bu durumdan en fazla Türkiye'nin etkileneceğini söylüyor. Buğday ithalatının tamamına yakınını Rusya ve Ukrayna'dan sağlayan Türkiye, olası bir savaş halinde buğdaysız kalacak ve bu durum Türkiye'de un ve ekmek fiyatlarının bir anda artmasına neden olacak. 

Türkiye'nin tarım pazarında Rusya'ya bağımlılığı olduğunu ifade eden uzmanlar, buğday, arpa, soya, ayçiçeği ve mısırın bir bölümünün Rusya'dan sağlandığını ve nohutun dahi buradan alındığını aktarıyor. 

rusya ukrayna ekmek un

Bölgede yaşanacak olası bir savaş durumunda, Türkiye'de pek çok temel gıda ürününe ulaşım kısıtlanacak ve başka ülkeden temin etme arayışına girildiğinde bu da maliyetleri artırdığı için beraberinde fiyatları da artıracak. 

Türkiye 2016 yılında 22,6 milyon ton buğday üretimi yaparken, 2021 yılında bu miktar 19 milyona kadar düştü. Üretimin düşmesi nedeniyle 4,1 milyon ton olan buğday ithalatı 10,8 milyona yükseldi. Türkiye'nin buğdayda dışa bağımlı olması nedeniyle iki ülke arasında yaşanan gerginlik olur da savaşa dönüşürse, bizleri un ve ekmek açısından zor günler bekliyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@