Rusya'daki Türk Müteahhitler Gidişattan Endişeli! 23 Milyar Dolarlık Proje Tehlikede!

Rusya ve Ukrayna'da projelerini sürdüren Türk müteahhitler, savaş tehdidi nedeniyle sektör için endişe yaşıyor. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren konu hakkında konuştu.

Emlak Haberleri 25.02.2022 - 17:17 25.02.2022 - 17:17 Büşra Uluşen

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş dünya gündeminin ilk sırasında yer alıyor. Hemen hemen her sektörü etkileyen gelişmelerden sonra inşaat sektörü de sallantıya girdi. 

Rusya'da Ukrayna'da 23 milyar dolarlık proje yapan Türk müteahhitler, durumdan endişelendiklerini belirterek kemer sıkılması durumunda projelerinin büyük sıkıntı yaşayacağını söylüyor. 

TÜRK MÜTEAHHİTLER SAVAŞTAN ENDİŞE DUYUYOR

Savaş halinde olan iki ülkede 23 milyar dolarlık bir proje yürüten Türk müteahhitler, savaşın uzaması ve Rusya'ya yaptırımlar uygulanması halinde inşaat sektörünün sekteye uğrayacağını ve kendilerini zor günlerin beklediğini ifade ediyor. 

Bir televizyon programına konuşan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Rusya'ya yaptırım uygulanması halinde sektör açısından ciddi bir problem yaratacağını, Rusya'da devam eden 100'ün üzerinde şantiyeleri olduğunu belirterek toplam 20 milyarın üzerinde bir yatırımları olduğunu söyledi. 

3 yıldır işlerinin devam ettiğini belirten Eren, son dönemde petrol fiyatlarının artması nedeniyle Rusya yatırımları artırmanın dışında ödemeleri de zamanında yaptığını dile getirdi. 

rusya inşaat sektör

Rusya'nın yurtdışı müteahhitliklere oldukça önem verdiğini söyleyen Eren, Rusya pazarında savaş nedeniyle sorunların baş göstermesini doğrudan şantiyeye yansıyacağını kaydederek, henüz sıcak çatışma sürecinin şantiyelerde olumsuz etkisinin olmadığını belirtti. 

'' Kış Nedeniyle Şantiyeler Aktif Değil ''

Kış mevsiminin etkisini sürdürmesi nedeniyle şantiyelerin şu an aktif olmadığını söylerken, Türk müteahhitlerin proje için endişeli olduklarını vurgulayan Eren, son yıllarda Ukrayna'ya 8-9 milyarlık iş yaptıklarını, 2021 yılında 34 sözleşme imzalandığını söyledi. Projeler içerisinde alt yapı, şantiyeler, yatırımlar, rüzgar santrali, güneş santrali, turizm yatırımlarının olduğunu belirterek, siyasi ilişkilerin oluşturduğu atmosferden dolayı yavaş yavaş Ukrayna'ya yerleşmeyi düşündüklerini dile getirdi. 

Ancak şu an yaşanan kaos nedeniyle bu fikirlerini rafa kaldırdıklarını ve şirketlerin birçoğunun Türk vatandaşlarını getirdiklerini, kalanların da Moldova'ya transfer edildiğini söyledi. 

'' İÇERİDE SORUNLAR YAŞIYORUZ ''

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Rusya Ukrayna krizinin büyümesi durumunda iç piyasaya etkisinin tahmin edilenden çok büyük olacağını söyleyerek, içeride büyük sorunlar yaşadıklarını, maliyet ve döviz artışlarının yüksel olması nedeniyle mali sıkıntılar yaşadıklarını dile getirdi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@