Rusya'dan Avrupa'ya Doğalgaz Uyarısı! Enerji Krizi Türkiye'yi Nasıl Etkileyecek?

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim doğalgaz krizine dönüşme ihtimali panik yarattı. Rusya’nın doğalgaz fiyatlarını arttıracağına dair uyarılar yapılmaya başlandı. 

Finans 22.02.2022 - 21:46 22.02.2022 - 21:46 Engin Uzunoğlu

Rusya’nın Ukrayna politikası NATO ile arasındaki ilişkileri çok farklı bir boyuta taşıdı. Bununla bağlantılı olarak da enerji fiyatlarına dair son 24 saat içerisinde normal olmayan gelişmeler yaşanıyor. Tüm bu gelişmelere bağlantılı olarak Almanya tarafından Kuzey Akım 2 projesinin onay sürecinin başa alınmasına dair karar verildi. 

RUSYA'DAN AVRUPA'YA DOĞALGAZ TEHDİTİ

Kuzey Akım 2 Projesi kapsamında Baltık Denizi’nin altından Almanya’ya Rusya’dan taşınan doğalgaz kapasitesinin 55 milyar metreküpten 110 milyar metreküpe çıkacak. Alınan son kararla beraber bu projenin tamamlanma tarihi belirsiz bir hale dönüştü. Bu gelişme zaten yüksek olan doğalgaz fiyatlarını daha arttıracak endişesi yarattı. Rusya’dan bugün yapılan bir açıklamada Avrupalıların doğalgaza 2.000 Euro ödemeye başlayacakları yeni bir dünya iması yapıldı.

BOTAŞ’ın Gaz Alımı Daire Başkanlığı görevinde bulunmuş olan Ali Arif Aktürk bir değerlendirme yaparak, “Kuzey Akım 2 Projesi şu anda devrede olmadığı için arz ve talep konusunda bir değişiklik yapmayacaktır. Ancak yaşanan gelişmeler psikolojik etkiyle doğalgaz fiyatlarını yukarıya çekebilecek. Kış aylarının geride kalmak üzere olması ve küresel ekonomik büyümenin çok yüksek olmayacak olması gibi etkenlerle bir anda fiyat artışları devreye girmeyebilir. Ancak 2022 sonbaharında doğalgaz fiyatlarında sert yükselişler olabilir.” dedi.

DOĞALGAZ FİYATLARI ARTACAKTIR

GazDay Genel Müdürü Mehmet Doğan ise yaptığı açıklamada, “Kuzey Akım 2 devreye girmekte geç kalması bu kış doğalgaz fiyatlarının yükselmesinde etkili oldu. Eğer bu proje gecikirse gelecek sene de doğalgaz fiyatları artacaktır. Rusya’nın ima ettiği 2.000 Euro seviyesi imkansız değil. Bu projeye Avrupa’nın onay vermemesinin mantıklı olmadığını söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

ENERJİ KRİZİ TÜRKİYE'Yİ NASIL ETKİLEYECEK?

Yaşanan enerji krizini Türkiye açısından da değerlendiren Mehmet Doğan, “Bu yıl Türkiye’de hidroelektrik santrallerden daha fazla elektrik üretilebilirse ve yazın da depolar doldurulursa Türkiye 2022 yılının sonbaharını geçen seneye göre daha sorunsuz bir şekilde atlatabilir. Ancak yüksek fiyatlar elbette Türkiye’yi zorlayacaktır.” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@