Rusya'dan Doların Ateşini Yükseltecek Yeni S-400 Açıklaması!

Rusya ile imzalanan S-400 sözleşmesi nedeniyle Amerika'yla ipler gerilmiş, yaşanan gerilimde dolar hızlı yükselmişti. Rusya'dan yeni anlaşma açıklaması geldi!

Finans 20.07.2021 - 17:00 25.07.2021 - 11:32 Gülcan Özer

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından Türkiye lehine mümkün olan her kararın alınmasına rağmen yaptırımlar uygulanmasına neden olan S-400 hava savunma sistemi hakkında yeni bir gelişme yaşandı. 

Amerika ile Türkiye arasında ciddi bir kriz yaşanmasına neden olan ve dolar kurunda rekor seviyelerde yükselişi tetikleyen S-400 kararı hakkında Rus tarafından yeni bir açıklama daha geldi. 

TÜRKİYE RUSYA'DAN YENİ BİR S-400 SAVUNMA SİSTEMİ Mİ ALACAK?

Türkiye'nin üyesi olduğu F-35 programından çıkarılmasına neden olan S-400 hava savunma sistemi hakkında Rusya'da sıcak bir gelişme yaşandı. Türkiye'nin de satın almış olduğu S-400 sisteminin ihracatını üstlenen Rus Rosoboronexport tarafından yapılan açıklama gündeme bomba gibi düştü. 

Rusya’nın askeri ihracat şirketi Rosoboronexport CEO’su Alexander Mikheyev söz konusu açıklamayı Uluslararası hava ve uzay fuarı MAKS-2021 programında yapmış olduğu konuşmasında dile getirdi. 

Rosoboronexport CEO’su Alexander Mikheyev açıklamasında “Projeyi önümüzdeki aylarda tamamlamayı bekliyoruz. Son görüşmeler yürütülüyor. Bir finansal model oluşturuldu. Proje içinde teknik iş birliği programı da yer alacak” dedi. 

S400-sistemi

(Görsel Sözcü Gazetesinden alınmıştır)

AMERİKA ŞİDDETLE KARŞI ÇIKIYORDU! ABD YENİ YAPTIRIM KARARLARI ALIR MI, DOLAR KURU NASIL ETKİLENİR?

ABD S-400 hava savunma sisteminin NATO sistemleriyle uygun olmadığını gerekçe göstererek Türkiye'nin bu alımına karşı çıkmış, Türkiye tüm itirazlara rağmen 2,5 milyar dolarlık anlaşmayı 2017 senesinde imzalayarak hava savunma sistemini anlaşıldığı üzere 2019 senesinin Haziran ayında teslim almıştı. 

Amerika hem sevkiyat sürecinde hem de hava savunma sisteminin kurulumu boyunca bu alıma karşı olduğunu belirterek yaptırım açıklaması yapmış, süreçte Türkiye büyük öneme sahip olan F-35 programından çıkarılmıştı. 

Gelen yeni açıklamaya Amerika'nın vereceği tepki merak konusu olurken ilk tepkilere göre dolar kurunda da yönün belirleneceği belirtiliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@